Risk kelimesi sözlüklerde, zarara uğrama tehlikesi, riziko olarak geçiyor. Yaşamımızın çeşitli evrelerinde bu kelimeyi çok duyarız. Kendini riske atma, riske giriyorsun, kendini düşünmüyorsan bile başkalarını riske atma gibi sözleri devamlı kullanırız.

Peki ya iş hayatımızda ki riskler ? Gary Hamel Executive Exellence dergisinde yayınlanan bir makalesinde bu olaya değişik bir bakış açısı getiriyor ;

Ben her zaman geleceğe önce varmanın gerekli olduğunu yazarım. Ama çoğu yönetici başlangıçtaki risklerle başkalarının uğraşmasının, yolu açmasının, sonra da onların peşinden gidip öncüler tarafından yaratılan olanakları kullanmanın daha iyi olduğuna inanır.

Bu bakış açısının temelinde sorgulanması gereken iki varsayım yatmaktadır ;

Önden gidenler sendeleyecek ya da düşeceklerdir

Geleceğe önce ulaşmak için daha büyük riskleri göze almak gerekir

Bugün risk alacak daha fazla insana gereek olduğunu söyleyip duruyoruz.Ben bunun tümüyle anlamsız olduğuna inanıyorum.Benim istediğim; insanlarındaha büyük hedefler peşinde koşmaları, ama aynı zamanda bu hedeflerini nasıl riske atmayacaklarını da öğrenmeleri.”

 

Trakyalı Ozan Orpheus

Kaz dağları pek çok efsaneye konu olmuştur. Bunlardan bir taneside Orpheus’un hikayesidir. Hikayenin orjinalinde çok sevdiği eşi Eurydice’yi yeniden hayata döndürmek için yer altındaki ölüler ülkesine giden ve Hera ile anlaşan Orpheus vardır. Orpheus’a acıyan Hera karısının ikinci bir yaşama kavuşacağını fakat bunun için tek bir şart olduğunu söyler. Bu şart yer altından yeryüzüne çıkana kadar Orpheus’un arkasına dönüp geriye asla bakmamasıdır. Eğer bakarsa bu sefer karısını sonsuza dek kaybedecektir. Durum böyle iken yolculuk esnasında merakına yenik düşen Orpheus bir an geriye bakar ve sevgili karısı Eurydice bir anda yok olur.

Bu hikaye bize bazen en sevdiklerimizi bile kaybedeceğimizi bildiğimiz halde genede sırf merak uğruna riske girdiğimizi anlatan bir manzume. İş hayatında da bazen böyle olmuyormu sanki. Ya da geçmişte yaşanan olaylar insanoğlunun hep bir anlık hevesine, merakına yenildiğini anlatmıyormu bize.

Girişimcilik ile ilgili yapılan bir araştırma sonucu risk alabilme ile ilgili bize değişik ipuçları vermiyor değil aslında. “Sizce girişim yapabilmek için aşağıdakilerden en çok hangisine sahip olmak gerekir?” sorusuna verilen cevapların % olarak dağılımı şöyle ;

 

  1. Cesaret / Risk alabilme          % 36,99
  2. Para / Sermaye                       % 35,3
  3. Yaratıcılık                              % 16,22

 

“Put the Moose on the table” adlı kitabın yazarı Randall Tobias yayınlanan bir makalesinde risk almaya daha farklı bir bakış getiriyor;

Genelde bir karar vermeden önce bilmeniz gerekenlerin yüzde 70’ini, yüzde 100’ünü bilmek için harcayacağınız sürenin yüzde 20’sinde öğrenebilirsiniz. Liderlik, bir sonraki yüzde 10’luk bilgiyi ve ötesini elde etmek ile bunun için harcanacak para ve zamanın maliyetinin görece değerlerini anlama yeteneği ve cesareti gerektirir. Bir nokta gelkir ki sonradan yanıldığınızı görseniz bile çabuk karar vermek, hatasız bir karar vermek için gereken her şeyi tamamlamak için zaman harcamaktan daha iyidir.

1997 yılında şirketin küresel yönetim toplantısında her biri risk almış ancak olumlu sonuca ulaşamamış 10 çalışanımıza ödüller verdik.Bu insanlar o an için elde edebilecekleri en iyi bilgilere dayanarak zamanında karar vermişler ancak yaptıkları seçimler olumlu sonuçlar getirmemişti.Ancak her olaydan çıkarılacak dersler vardı. Ben şirketin üst düzey yöneticilerinin, eğer verilen karar o an için elde edilebilecek en iyi bilgiye dayanıyor ise bazen hata yapmanın da kabul edilebileceğini görmelerini istiyordum”

Risk almak kendini ateşe atmak anlamına gelmiyor, verileri doğru analiz etmek ve doğru zamanda karar almak gerekiyor. Her zaman hedeflere ulaşılmasada risk almak aslında yaşamın bir parçası.

6
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
4 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
4 Yorum yazarları
Reha KarakayaMaydoganyellowredÇalıkuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Hayatın her anı bir risk..

Maydogan
Üye

Risk almadan başarıya ulaşılamıyor

yellowred
Yazar

risk diye bir oyun vardı o geldi aklıma.

Çalı Kuşu
Yazar

Yaşamak bence başlı başına bir risk. Bizler dünyaya getirilmekle bu riski ve gelebilecek riskleri yüklenmeyi kabul etmişiz sanki.Bazen en risksiz gördüğümüz kararlarda bile aklımızın ucuna bile gelmeyecek riskler vardır. Emeğinize sağlık efendim.