Türbülansta yol almak, uçuş ortasında uyumak, ses çıkarmadan havalanmak… Hayvanların uçuş özellikleri, daha iyi uçan robot tasarımları yapmak isteyen bilim insanlarına yardımcı oluyor.

Dronelar ve taklit ettikleri hayvanlar Interface Focus adlı derginin 15 Aralık’ta çıkan sayısında 18 yeni çalışma ile yer aldı. Stanford Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Bölümünde asistan profesörlük yapan David Lentink, bu özel konunun amacının yeni hava robotlarının gelişimini teşvik etmek ve hayvan uçuş çalışmalarının mevcut durumunu göstermek olduğunu söyledi.

İnsanlar 18’inci yüzyıldan beri uçan makineler inşa etmelerine rağmen, bu yeni çalışmalar kuşların, böceklerin, yarasaların nasıl uçtuklarını, nasıl havada tutunduklarını ve güvenli iniş yapmak için nasıl manevralar yaptıkları incelenerek öğrenilecek çok şey olduğu ortaya konuldu.

Dronelar dünya çapında hızla kabul gördü. Tepeden görkemli manzaraların fotoğrafını çekiyorlar, selfie çekiyorlar hatta paket teslimi yapıyorlar. BBC haberine göre, online satış devi Amazon 7 Aralık’ta drone aracılığıyla ilk teslimatını Cambridge’de gerçekleştirdi.

Uzmanlar bu robotların uçuşunu geliştirmenin kolay olmadığını söylüyor. Neyse ki, bilim insanlarının ilham almak için inceleyebilecekleri çok sayıda uçan hayvan var. Doğadaki yaklaşık 10.000 tür kuş, 4.000 tür yarasa ve 1 milyondan fazla böcek türünün büyük çoğunluğu üzerinde henüz robot teknolojisi ile ilgili araştırmalar yapılmış değil.

David Lentink, “çoğu insan uçakları nasıl tasarlayacağımızı bildiğimize göre uçuş hakkında her şeyi biliyoruz diye düşünüyorlar. Fakat insanlar uçakları ve roketleri başarılı şekilde tasarladıktan sonra uçan hayvanları incelemeyi bıraktılar. Ancak bu küçük, manevra kabiliyeti yüksek, çeşitli görevleri yerine getirebilen robotlar için artan talep, bilimsel bir rönesansa kıvılcım oldu. Bu rönesans araştırmacıları hayvan biyolojisi ve aerodinamiği üzerinde çalışmaya itiyor” diyor.

Baykuşlar nasıl sessiz uçabiliyorlar? Bilim insanlarından oluşan bir ekip, baykuşların kanadının sesi boğucu özellikte olduğunu keşfetti. Kanatlarının genişliği ve şekli, yapısal ve stratejik olarak yerleştirilmiş tüy püskülleri, baykuşların sessizce süzülmesini sağlıyor.

Bir başka bilim insanı grubu, göç için günlerce durmadan uçabilen fregat kuşlarının uçuş anında nasıl uyuyabildiğini merak etti. Bu kuşların uçuş anındaki beyin aktiviteleri kaydedildi. Araştırmalar sonucunda fregat kuşlarının her iki beyin yarımküresinin de aynı anda mikro uykuya geçebildiği keşfedildi.

Bazı bilim insanları meyve sineklerinin kanatları hasar görse bile nasıl havada kalabildikleri üzerinde kafa patlattı. Sineklerin kanat ve vücut hareketlerini ayarlayarak kanat zarındaki eksiklikleri telafi ettikleri görüldü. Bir kanadın yarısına yakını yok olmuş bile olsa uçabiliyorlardı.

Diğer çalışmalarla yeni robot tasarımlarının havadan suya dalış yaparken daha iyi bir kontrol için kanatları kuş gibi içe doğru bükmeleri gerektiği açıklandı.

David Lentink; sessiz uçuş, enerji tasarrufu, enerji yenileme, sarsıcı yol şartlarına uyum sağlama ve hasarlı kanadı kendiliğinden onarma gibi uçan robotların modellerini önemli ölçüde geliştirebilecek tüm özellikleri Live Science’a anlattı: “Daha sessiz, daha verimli, daha uzun soluklu uçabilmeleri gerekiyor. Mühendislik adına yapılabilecek çok şey var. Bu konuda ilk adımların atılıyor olması gerçekten heyecan verici ve bu işin büyük bir geleceği var.”

21
like
2
love
1
haha
2
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Koray Cömertİrem YanıkmustafaEmre Can Çelikİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Sanata mı sanatçıya mı yoksa o sanatı keşfetmeye sebep olan asla mı hayran kalınmalı bilemedim.

İrem Yanık
Üye

Gerçekten çok ilginç ve güzel bir konu olmuş. Elinize sağlık

mustafa
Üye

Son zamanlarda bu uçan teknolojilere ne talep var. Büyük önderin dediği gibi İstikbal göklerdedir lafının en güzel örnekleri olsa gerek ama biz ülkece biraz geride kaldık.

Emre Can Çelik
Üye

Güzel bir yazı olmuş eline sağlık

İlkay Bozkuş
Yazar

Bir çok icadı doğadan esinleniyor olmamız çok güzel.