Terk Edilmiş Aç Bir Çocuğu Emziren Köpek

Tatlı bir köpeğin olağanüstü içgüdüleri annesi tarafından terk edilen küçük bir çocuğun hayatını kurtardı. Şili’nin Arica köyünde kurtarılan 2 yaşındaki çocuk, yarı çıplak ve aç bir halde bulundu. Çocuğun ne kadar süredir bu halde olduğu bilinmiyor. Zavallı çocuk annesi tarafından terk edilmiş olsa da, anne şefkatinden mahrum kalmamıştı.

İnanılmaz bir şekilde, mahallelinin beslediği Reina adlı hamile bir köpeğin aç kalan çocuğu koruyup gözettiği, sütünü emzirdiği keşfedildi. Polis memuru Diego Gajardo, Estrella de Arica adlı gazeteye konuyla ilgili bilgi verdi:

“Olaya tanık olan kişinin anlattıklarını doğrulamak için polis çağrılmıştı. Besinden mahrum kalmış çocuğun durumunu kontrol etmek ve mahalledeki köpekten süt içip içmediği anlamak için çocuk hemen hastaneye götürüldü.”

Küçük çocuk, Associated Press’in haberine göre tedavi edildi ve çocuk bölümüne havale edildi.

Reina’nın çocuk için yaptıkları takdire şayandı. Hayvanların aç kalan çocukları beslediği hikayeler duyulmamış değildir. Belki de bilinen en iyi örneği antik Roma mitolojisine dayanan Romulus ve Remus hikayesidir. Romulus ve Remus’ın Roma şehrinin kurucuları olduklarına inanılır. Efsaneye göre bu ikiz kardeşler bebekliklerinde anneleri tarafından terk edilerek ölümün eşiğine gelmiş haldeyken bir dişi kurt tarafından bakılıp emzirilmişlerdi.

Kaynak

Kendi Yavrularını Doğurdu, Başka Yavruları Da Sahiplendi

O harika bir anne! Yavrularla ilgilenirken tükenmek üzere olan anne, yardım ister gibi bakıyordu. Shannon Kirkman, şehir barınağından İzabelle adında bir kediyi aldığında, kedi 14 yavruyu emziriyordu; ama sadece birkaç tanesi kendisinindi. Best Friends Hayvan Derneği çalışanı Kirkman Dodo’ya verdiği demeçte, anne kedinin aynı anda hamile olan başka iki kediyle beraber bir evde olduğunu anlattı.

Diğer kediler yavrularına bakmıyordu, barınak sahipleri kedileri hep bir araya koyarak İzabelle’nin diğer yavrulara da bakmasını beklediler. İzabelle diğerlerine de bakmaya başlamıştı.

Barınağın sahipleri çok fazla kediye sahip olduklarını düşünerek İzabelle ve 14 yavruyu New York Hayvan Bakım Merkezi’ne teslim ettiler. Merkez’in çalışanları Kirkman’ın çalıştığı dernekle temas kurarak İzabelle ve yavrularına yardımcı olup olamayacaklarını sordu.

Kirkman: “İzabelle’nin tükenmiş haldeki o bakışlarını asla unutmayacağım. O harika bir anne. Yavrulara bakabilmek için bitkin düşmüş ve susuz kalmıştı. Bazılarını yalayıp temizlerken bir yandan da diğerlerini emziriyordu.”

İzabelle hem yavruları emzirmek, hem de hepsine bakmak zorunda kalmıştı. Bazı yavrular biraz daha büyüktü, bu yüzden İzabelle küçük yavruların beslenip beslenmediğini de kontrol etmek durumundaydı. Şanslı İzabelle ihtiyacı olan yardıma kavuşmuştu. İlk olarak Kirkman, İzabelle ve yavruları veterinere götürüp kontrol ettirdi.

Her bir yavrunun sağlığı yerindeydi. İzabelle anneliğin hakkını sonuna kadar vermişti, ancak kendi sağlığı pek de iyi gözükmüyordu. Sıvı ve besin takviyesine ve dinlenmeye ihtiyacı vardı.

Veteriner ekibi büyük yavruların ıslak katı yiyecekler yiyebileceğini, küçük yavruların bazılarının da mamayla beslenebileceğini tespit etti. Yavruların altısı bakıma alındı, sekizi İzabelle’ye bırakıldı.

Böylece İzabelle’nin yükü hafifledi. Kirkman, İzabelle’nin ilk ailesi tarafından barınağa bırakıldıktan sonra insanlara karşı arkadaşça yaklaşmayacağını düşünüyordu. Ancak İzabelle onu yanılttı. Kirkman onu çok sevecen, koruyucu ve nazik olarak tanımlıyor. Kirkman onu sahiplenmeye gittiğinde İzabelle mırıldayarak Kirkman’a sokulmuştu.

Sekiz yavru sütten kesilip kısırlaştırıldıktan sonra sahiplendirilecek.

Kaynak

Yavrularını Kaybeden Kedi Bir Yavruyu Sahiplendi

Yeni doğmuş hasta bir yavru kedi tek başına bulunup Atlanta Humane Derneği’ne getirildiğinde yaşayacağına dair umut yoktu. Bir gönüllü yavruyu almak için derneğe gitmişti. Ancak yavrunun bir insanın yardımından daha fazlasına ihtiyacı vardı. Dernek çalışanlarının bir fikri vardı.

Yavruyu Ember adındaki anne kediyle tanıştırdılar. Ember derneğe yavrularıyla beraber gelmişti. Hasta durumdaki yavrular bir bir ölmüştü. Ember yavrularını kaybetmişti, annelik içgüdüsü ise olduğu gibi duruyordu.

Ember ve küçük hasta yavru tanışır tanışmaz kaynaştılar. Dernek çalışanı Christina Hill, aralarında hemen bir bağın oluştuğunu söyledi. Kederli anne yavruyu çabucak sahiplendi. Yaladı, kucakladı ve baktı. Yavruya Flame adı verildi. Ember, bu sevimli yavrunun hayatını kurtarmıştı. İkilinin gözetim altında bakımları yapıldı.

Kaynak

Kayıp Yetim Ördek Yavrularına Babalık Yapan Köpek

Londra’ya 50 kilometre uzaklıktaki Essex’te yeniden inşa edilmiş bir Norman kalesi olan Mountfitchet Kalesi’nin Labrador cinsi yerleşik köpeği olan Fred, nazik ve sempatik tavırlarıyla herkese kendini sevdiriyor, turistlerin ilgi odağı oluyor. 10 yaşındaki Fred’in babalık içgüdüleri ördek yavruları için kabardı.

Kale personeli etrafta annesiz dolaşan 9 adet ördek yavrusu buldu. Hiçbir yerde bulunamayan anne ördeğin muhtemelen yumurtalar kırıldıktan sonra bir tilki tarafından yakalandığı düşünülüyor.

Onlara rehberlik edecek bir ebeveyn olmadan yavru ördeklerin hayatta kalabilme şansları çok zayıftı. Kale personeli yavrular için endişe ediyordu. O sırada Fred yavruları alıp bebek bakıcılığı yapmaya başlamıştı. Yavruların annelerinden çok daha büyük olsa da ideal bir koruyucu olduğunu kanıtlamıştı.

Kalenin sahibi Jeremy Goldsmith, Fred’in kendileriyle ve kurtardıkları birçok hayvanlarla beraber büyüdüğünü söyledi. Yavrular Fred’le tanıştıktan sonra onu anne olarak kabul ettiler.

Fred nereye gitse arkasından gidiyorlar. Goldsmith, Fred’in yavrulara mükemmel şekilde baktığını, hatta onlarla birlikte kale hendeğinde her gün yüzdüğünü söylüyor. Her günün sonunda Fred ve yavrular aynı sepette uyuyorlar.

Yavrular Fred’in kendilerini güvende ve sıcak tutacağına inanıyorlar. Fred ise arkasında sürekli 9 yavruyla gezmeye alışmış vaziyette. Yavrulara bakmak zor ve zaman alıcı olsa da Fred mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Ördekler önümüzdeki aylarda tüylenmeye başlayacak. Uçmayı öğrenip bağımsızlıklarını kazandıklarında Fred muhtemelen daha çok evde vakit geçirecek.

Kaynak

8
like
11
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
25 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
serhat ergünSERDAR ÖZDEMİRYiğit Kaan ArıcanyellowredReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Keşke biraz insanlar şu canlılardan ders alsalar.Şu hayvanların tek bir tüyü kadar olamayacak o kadar insan var ki….

turuncumavi
Üye

Helal olsun İnsanlığımızdan utanacak bir içerik olmuş

ayzek
Yazar

Hayvanları eğitmeye çalışıyoruz bir de. Resmen insanlara insanlık dersi verecek davranışlar sergiliyorlar. Güzel yazı olmuş eline sağlık.

sila
Yazar

Köpüşün ördekleri sahiplenme hikayesini okumuştum 🙂 Geçenlerde de bir anne kedinin kendi yavrularıyla beraber terk edilmiş köpek yavrularına baktığını, emzirdiğini haberlerde gördüm. Paylaşım için teşekkürler, kalpleri eriten hikayeler bunlar 🙂 İnsanların sahip çıkmak, koruyup kollamak, şefkat gibi kavramlar konusunda hayvanlardan ders alması gerekiyor günümüzde.

Ayşe
Üye

Hayvanlar sevgiyi biz insanlardan daha iyi algılıyorlar. “İNSANCIL” kavramı daha çok onları kapsıyor maalesef.