Son zamanlarda yine gündeme gelmeye başlayan Zika Virüsü hakkında toplumda oldukça bilgisizlik mevcut. Bu bilgilendirmenin acil yapılması, Kuş Gribi salgınında olduğu gibi bir infiale yol açmaması için önemli. Kargaşayı ancak bilgi ve kültür önleyebilir.

Nedir Bu Zika Virüsü?

Zika Virüsü, Flavivirus grubundan bir RNA Virüsü’dür. Bu virüs çoğunlukla Güney Amerika ülkelerinde görülür ve bu virüsü sivrisinekler taşır. İnsan vücuduna sivrisinek ısırması/sokması ile geçer. Bu virüsün insan vücuduna girmesi sonucu ortaya çıkan hastalık, Zika Virüsü Hastalığı olarak adlandırılır. Bu virüs ilk olarak 1947 yılında Uganda’da bir maymunda görülmüştür. İnsanlarda ise ilk kez 1954’te Nijerya’da rastlanmıştır.

Ne Zararı Var Bu Hastalığın?

Bu hastalık daha çok hamile kadınları etkilemektedir. Hatta ciddi anlamda etkilemektedir. Hamile bir kadının vücuduna sivrisinek ısırığı ile giren bu virüs, çocuğun engelli doğmasına sebep olmaktadır. Normal insanlarda ciddi bir zararı olmasa da, başka bir rahatsızlığı olan insanlarda bu virüs çok etkili olabilmekte ve kişiyi öldürebilmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri ateş, kızarık gözler, döküntü, baş ağrısı, kas ağrıları ve eklem ağrıları olabilmektedir. 4-7 gün arası süren bu hastalık, kişinin başka bir rahatsızlığı yoksa hafif geçmektedir. Hastalık, cinsel ilişki yoluyla veya kan verme yoluyla bulaşabilmektedir.

Zika Virüsü, ülkemizde şimdiye dek 4 kişide görülmüştür. O kişiler ise yurt dışında bu virüsü kapmıştır ancak sivrisineklerden bulaşan bir hastalık olmasından dolayı ülkemizde de yakın gelecekte etkili olabilir. Son olarak, Afrika ve Güney Amerika ülkelerine gidecek olanları uyarayım; korkun bu sivrisineklerden!

7
like
1
love
0
haha
5
wow
3
sad
0
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Osman toptaşSinan ParlakHayriyenur ÇakmakyellowredReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Zaten sevmezdim şimdi hiç sevmiyorum

mehmetcan
Üye

Dolaylı olarak milyonlarca bal arısının katili olmuş bir virüs.

okan88
Yazar

Tedbirli olmak lazım, ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceği ortada.

hayal
Üye

Çok faydalı bir içerik olmuş.Eline sağlık..

Hope
Üye

Korkutucu umarım bize uğramaz zaten sineklerden cekiyoz bide bu cıkmasın güzel bir bilgi kaynağı oldun teşekkürler.