Higgs Bozonu: Diğer parçacıkların kütlesini nasıl elde ettiklerini açıklayan, protonun kütlesinin 126 katı ağırlığındaki temel parçacıktır. Milyarlarca yıl önce evrenin oluşmasını sağlamıştır, “Tanrı Parçacığı” olarak anılır.

Higgs Bozonu, dünyanın en büyük atom kırıcılarında yeniden ortaya çıktı. Bu kez, en iyi bilinen ve en ağır parçacıklar olan kuark ve anti-kuark ile. Bu yeni keşif, bilim insanlarının temel parçacıkların neden kütleye sahip olduklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), Higgs’in varlığını 2013’te ilk kez doğruladığında büyük yankı oluşturdu. Live Science’ın rapor ettiği gibi keşif küçük atom altı parçacıkların davranışını açıklayan fizik modelinin son eksik parçasını doldurdu. Ayrıca bilim adamlarının evrenin nasıl işlediği ile ilgili temel varsayımlarını doğruladı. Ancak Higgs’i bulmak, bilim adamlarının Higgs’in nasıl davrandığı konusunda sahip oldukları her soruyu cevaplamadı.

Bu yeni gözlem boşlukları doldurmaya başlıyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı işleten bilimsel organizasyon olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), açıklamasında parçacık fiziğindeki en önemli gizemlerden birinin parçacıklar arası ana kütle farkları olduğunu belirtti. Örneğin; bir elektron bir üst kuarkın kütlesinin üç milyonda birinden biraz daha azdır. Araştırmacılar Higgs Bozunu’nun evrende kütle artışına neden olan rolü sebebiyle bu gizemin anahtarı olabileceğine inanıyor.

11
like
3
love
1
haha
2
wow
1
sad
0
angry
6 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
Taha avcıSamet AkbulutyellowredTriskacocuMert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Taha avcı
Üye

Ülkeye bir sürü aziz sancar lazım

Samet Akbulut
Üye

Emeğin için tesekkurlet

yellowred
Yazar

Doğrulandığında yer yerinden oynadı ama şimdi unutuldu gitti. Acaba çalışmalar ne durumda Cern’de. Bilmiyoruz.

Triskacocu
Yazar

Güzel değişik bir bilgi teşekkürler

Mert
Üye

Evren içimizde , hepimiz birer evreniz.