Hillier Gölü, Doğu Avustralya’nın yakınlarında bir adalar takımının en büyük adasında bulunan bir tuz gölüdür. Uzun, ince bir kara parçası tarafından Güney Okyanusu’ndan ayrılan göl pembe rengi ile bilinir.

Yaklaşık olarak 600 metre uzunluğunda ve 250 metre genişliğindedir. Bir buçuk hektarlık bir alanı kaplar.

Ökaliptus ağaçları tarafından çevrelenen gölün etrafında ayrıca ince bir sahili vardır. Bu sahilde tuz birikimleri gözlemlenebilir. Vurgun pembe rengi süreklidir ve su gölden alınınca bile kalır. Pembe rengin sebebi, suda bulunan ve bir çeşit mikro-alg olan Dunaliella salina organizmasının sudaki varlığıdır. Renk, gökten bakılınca çok göze çarpan aydın bir pembedir ancak gölün yanına varınca daha açık ve net bir pembe renk olarak görünür.

İlk kez 1802’de Avrupalılar tarafından keşfedilmiştir ve Matthew Flinders tarafından yazılı kayıt altına alınmıştır. Flinders, günümüzde kendi adı ile bilinen Flinders Tepesi‘ne (Bölgenin en yüksek tepesi) çıkarak bölgeyi gözlemlerken pembe renk dikkatini çekmiştir.

Gölün ismini, dizanteri hastalığı sebebi ile ölen bir arkadaşına ithafen onun soyismi olarak koymuştur.

Gölün tuz oranı, İsrail kıyılarındaki Ölü Deniz’inki ile karşılaştırılabilir ve yaklaşık %30’dur. Gölde yaşayabilen tek canlılar birtakım mikroorganizmalardır. Garip rengi ve yüksek tuz oranına rağmen insanlar üzerinde negatif etkileri yoktur. İçinde yüzülmesi güvenlidir ancak göle ulaşım kısıtlıdır.

Avustralya’daki Esperance Havalimanı’ndan günde 6 uçuş yapılmaktadır.

20. yüzyılın başlarında tuz madenciliği yapılmıştır ancak sonradan ulaşımın zamanında çok zor olması sebebiyle bırakılmıştır.

2012’de, keşfinden 210 yıl sonra,  bölgesel olarak yüksek bir öneme sahip olan bir göl olduğu söylenmiş ve bir doğa reservinin parçası olarak kabul edilmiştir.

6
like
7
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Can canIce coldGülsüm Apişİlkay BozkuşMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emir Öztaşkın
Yazar

İnanılmaz.

Sinan
Yönetici

İnanılmaz bir doğa harikası. Gözle göremediğimiz bir canlı türü, koca bir gölün rengini değiştiriyor, inanılmaz.

mustafa
Üye

Büyüleyici gözüküyor.Teşekkürler.

Can can
Üye

tarafından yazılı kayıt altına alınmıştır. Flinders, günümüzde kendi adı ile bilinen Flinders Tepesi‘ne (Bölgenin en yüksek tepesi) çıkarak bölgeyi gözlemlerken pembe renk dikkatini çekmiştir.

Gölün ismini, dizanteri hastalığı sebebi ile ölen bir arkadaşına ithafen onun soyism

Ice cold
Üye

Yüzmede bir sakınca yokmus ama yinede cesaret ister