Bizler genellikle gezegenleri belli bir kalıcılığa sahip olarak düşünürüz ama bir yıldızın çok yakın çevresinde yer alan gezegenler uçucu olabilirler.

Gökbilimcilerin daha fazla bilgi edinmeye çalıştıkları bir tür dışsal gezegen türü, inanılmaz derecede nadir görülen aşırı derecede ısıtılmış devler olan “sıcak Neptünler” dir. Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanan araştırmacılar, “sıcak Neptün” olarak kabul edilebilecek bir gezegen belirlediler ve yıldızına o kadar yakın ki gezegen aslında gözlerimizin önünde buharlaşıyor.

Birkaç yıl önce de NASA’nın Hubble Uzay Teleskobunu kullanan gökbilimciler, bilinen en sıcak Neptünlerden birinin (GJ 436b) atmosferini yitirdiğini buldular. Gezegenin buharlaşmaması bekleniyor ancak daha sıcak Neptünler bu kadar şanslı olmayabilir.

Gökbilimciler, Hubble sayesinde atmosferini GJ 436b’den 100 kat daha hızlı bir oranda kaybedecek olan ikinci bir sıcak Neptün (GJ 3470b) keşfettiler. Yıldızına olan uzaklığı Güneş sistemimizin en içteki gezegeni Merkür ile Güneş arasındaki mesafenin onda biri kadar.

İsviçre Sauverny’de bulunan Cenevre Üniversitesi’nden araştırmacı Vincent Bourrier, “Bence bu, gezegensel evrim açısından bu kadar dramatik olan ilk durumdur. Yaşamı boyunca büyük bir kitle kaybına uğrayan bir gezegenin en aşırı örneklerinden biri. Bu büyük kütle kaybı, evrimi için önemli sonuçlara yol açıyor ve dış gezegenlerin populasyonunun kaderini etkiliyor.” dedi.

GJ 3470b’yi barındıran yıldız, GJ 436b yörüngesindeki gezegenin 4-8 milyar yıllık yıldızına kıyasla sadece 2 milyar yaşında. Yani genç yıldız daha enerjik, bu yüzden gezegenini daha fazla radyasyonla bombalar.

Bu iki sıcak Neptün’ün buharlaşmasının gözlemlenebilmesi  gökbilimciler için heyecan verici.

Sonuçta  gözlemlemek için Dünya’ya yeterince yakın olan başka sıcak Neptünler olmayabilir. Ancak ekip üyeleri tahminleri doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyorlar.

Sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

5
like
8
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
mustafaÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Hiç aklıma gelmezdi. Buharlaşan bir gezegen olacağı.

Çalı Kuşu
Yazar

İnsân İsviçre’ yi kıskanıyor. Kozmoloji alanında yaptıkları keşifler gerçekten takdîre şayan.. Evrenin yoluna baş koymuş her biri küçük bir kainat hükmündeki bilimsel topluluğa başarılar