Regulus regulus (Çalıkuşu), Regulidae ailesinin sevimli mi sevimli bu kuşumuz Güney ve Orta Finlandiya’ da ladin ağırlıklı ormanlarda ilk olarak keşfedilmişlerdir.

Nüfusları oldukça yaygın olan bu türün yuvarlak bir gövdeye, siyah-kahverengi çizgilerle kaplı kısa bir kuyruğa, başının üzerinde- genellikle erkelerde turuncu-kırmızı; dişilerde sarı- şeritlere, sırtın ve karnında yeşilimtırak tüylere sahip olmasıyla tanınan siyah gözlü ötücü bir kuştur.

Boncuk gözlü bu miniğimizin uzunluğu 8.5-9.5 cm olarak; ağırlık ortalamaları da 4.5-7 gr olarak tespit edilmiştir. Bu verilerle de Avrupa’ nın en küçük kuşu unvanını elde etmiştir.

Bir ağacın dalında yaklaşık olarak yerden 7-10 metre yükseklikte yuva yapmayı uygun gören küçüğümüz top şeklinde ve dala asılı içini tüylerle ve örümcek ağlarıyla düzenlediği sağlam ve sıcak bir yuva da yaşar. Bununla birlikte böcek, kurtçuk ve küçük tohumlarla beslendiği gözlemlenmiştir.

Nisan Mayıs aylarında üreyen bu kuşların 8-12 adet yumurtayla yaklaşık olarak 14-16 gün kuluçkaya yattıkları; bununla birlikte 15-16 gün boyunca yavrularının yuvada kaldıkları gözlemlenmiştir. Tek eşliliğin gözlemlenmediği bir türdür ayrıca.

Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’ nın çam ormanları ve çalılıklarında da oldukça sık rastlanan bu türe ‘’Çit Kuşu’’ denir. Bazı türlerinin göç etmedikleri için koloniler halinde yaşadığı gözlemlenmiştir.

Göç eden türler ise genellikle gece seyahat ettikleri, ayrıca Eylül-Nisan ayları arasında göç ettikleri; özellikle Finlandiya’nın ağır kış şartlarından ötürü Eylül ayında orayı terk ettikleri tespit edilmiştir.

20-30 yıl kadar yaşayabildikleri tespit edilen bu kuşların; çalı, sürmeli çalı, pembe tepeli gibi türleri de mevcuttur.

 

56
like
190
love
25
haha
26
wow
0
sad
0
angry
30 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
30 Yorum yazarları
Osman toptaşGülsüm ApişMustafa YüceReha KarakayaMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Olupapatya
Yazar

Kendinizi tanıtmış olmanız çok güzel bir şey çalı kuşu hanım. Çok güze bir kuş türü. Tabii bizim maviş kadar olmasın. Unutmadan söylemeliyim ki bu seriyi çok seviyorum. Birbirinden farklı hayvanları tanımak çok hoş. Bu bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederim. Ruhunuza ve emeğinize sağlık.

confuchyus
Üye

Ötüşünün olduğu bir video ekleseydiniz de sesini de duysaydık keşke. Güzel yazı, teşekkürler…

Zekeriyya
Üye

Beşinci fotoğraf benim gözdem. O nasıl duruş öyle. Top gibi kuş. İnsan seve seve bitirir bunu.

ziya
Üye

Ötüşleri gerçekten de huzur verici. Bence de çok güzel bir tür. Yaratılış sanat eseri

Hope
Üye

Çok tatlılar yahu sevimli bi okadar da küçükşermiş kuşları seviyorum her türünü güzel araitırma ellerine sağlık.