Serinin dokuzuncu yazısı ile selamlar… Bu fanzinde Türkiye’nin en büyük yırtıcılarından biri olarak tanımlayabileceğimiz bir canlıdan bahsedeceğim. Hem ilginç, hem korkunç, hem de değişik bir hayvan bu… Sakallı Akbaba!

Türkiye, Yunanistan, bazı Avrupa ülkeleri, Kuzeybatı Afrika ve bazı Ortadoğu ülkelerinde yaşarlar. Türkiye’nin daha çok İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde görünürler. İngilizce adı Gypaetus Barbatus’tur. Nuri Kuşu veya Kuzu Kuşu olarak da bilinir. Bazı bölgelerde Dana Kaldıran da denir. Sayıları oldukça azdır. Nesli tehlike altında olan bir hayvandır.

İlk ilginçliği devasa boyutudur. Boyu 125 santimetreye ulaşabilmektedir. Kanat açıklığı ise 280 santimetreyi buluyor. İnsanların ortalama boyunun 175 santimetre olduğunu söyleyeyim gerisini siz hayal edin 😄.

Dağların 500-4.000 metreleri arasında yaşarlar. Yuvalarını uçurum yamaçlarına yaparlar. Kanat çırpmadan, süzülerek yere yakın uçarak av ararlar. Çoğunlukla leş ile beslenirler.

En ilginç özellikleri ise zekâlarıdır. Leşten arta kalan kemikleri alır, yükseğe çıkar ve gözlerine kestirdikleri keskin bir kayanın üzerine çok yüksekten bu kemikleri bırakırlar. Kayaya çarpan kemik parçalanır ve Sakallı Akbaba için yenmeye hazır hale gelir.

Adını, gagasının altında bulunan sakaldan alır. Koruma altında 40 yıl yaşayabilirler. Islık sesine benzer çok tiz bir sesleri vardır. Bu sesi, aşağıya bırakacağım kaynak linkinden dinleyebilirsiniz.

Kaynak

15
like
5
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
25 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
25 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözEmre EryiğitSERDAR ÖZDEMİRserhat ergünmuhammed altunkayNak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Son fotoğraftaki şaşkın ifade insanın yüzünde tebessüme vesile olduğu doğrudur.Heybetli ve de ürkütücü olduğu da tabi.

Reha Karakaya
Yazar

Muhteşem bir hayvan. Hele kemiği yukarı çıkarıp parçalaması…

mustafa
Üye

Allah’ım her yarattığın canlı bir ayrı güzel bir ayrı özel akbabalar ve kartallar özel ilgi alanımdır. Onları havada uçarken ve yemek yerken görmek harika.

Hasan Ertok
Üye

Rabbim neler yaratıyor

talhasarıkaya
Üye

o nasıl canlı ya