Belki daha önce hiç duymadınız, belki duydunuz ancak hakkında bilgi edinemediniz (konu hakkında internetteki bilgi sayısı çok az). Ancak ne olursa olsun bu başlığı görmeniz bile sizi heyecanlandırmıştır. Konumuz bu kez dokunulamaz denilen büyük yırtıcıları avlayan bir hayvan! Konumuz; timsah kapan kaplumbağası! Ufak bir spoiler; evet, bu arkadaş timsah yiyor 😄

Bu küçük canavarı ilk görüşte diğer kaplumbağalardan ayıran şey sırtındaki sivri dikenlerdir. Genelde Kuzey Amerika’da bulunan nehirler, kanallar ve göllerde yaşar.

Erkekleri, ortalama 66 cm uzunluğunda ve 80 kilo ağırlığında olurlar. Yaklaşık bir saat suyun altında kalabilirler. Kaplumbağa dünyasının dinozoru olarak bilinir. Tatlı sularda yaşayan neredeyse bütün hayvanları yiyebilir, timsah ve yılanlarla da beslenir. Oldukça büyük, tehlikeli ve iyi bir avcıdır.

İLGİNÇ BİR BİLGİ; Tatlı sularda yaşayan diğer kaplumbağa türlerini de yırtıcılardan korur. Bu arkadaşlar için türünün kralları dersek yanlış olmaz herhalde.

Yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında olması sebebiyle herhalde, pek tehditkâr değillerdir. Ancak kafayı taktıkları bir insanoğlunu da parçalara ayırıp, yemek masasının bir köşesine koyabilecek bir canlıdır. O kadar hızlı ve kuvvetli çeneleri vardır ki…

Soyları, insanların yakalayıp satması sebebi ile maalesef ciddi bir anlamda tehdit altındadır. Koruma programları olsa da sayıları gittikçe azalmaktadır. Bu hayvanı avlayabilen hiçbir hayvan yok. İnsan müdahalesi olmadığı takdirde ortalama 100 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

24
like
7
love
3
haha
8
wow
0
sad
0
angry
28 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
28 Yorum yazarları
Necati toptaşBekir AkgülOgun Sengulİlknur YılmazIce cold Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Hayretler içinde okudum. Karpuz yediği videoyu izlemişliğim vardı ama merak edip araştırmamıştım.

Emirhan Özdemir
Üye

çenesi ile kemikleri kolayca kırabilir

Reha Karakaya
Yazar

Kabuğu gerçekten harika ve ilginç bir canlı.

Kenan Gedik
Üye

eline sağlık

salla gitsin
Üye

güzel hayvan