İlginç canlılar serisinin üçüncü yazısı ile selamlar Popzingiller…

Yazıya konu olan canlı, kamufle olma konusunda yeryüzünün en iyilerinden olan yaprak böceği…

Rengi ve üzerindeki şekilleri bakımından birebir yaprağa benzeyen bu canlının antenleri de kuru ağaç dalına benzemektedir. Yani her şeyiyle bir doğa harikası…

Boyları 6-10 cm arasında değişiklik göstermektedir. Genellikle kendi boyutlarında yaprağa sahip olan ağaçlarda yaşarlar. Gündüzleri yapraklar üzerinde usluca oturup yırtıcılardan gizlenirler. Geceleri ise avlanırlar.

Yırtıcı bir böcek türüdür. Kendi boyutlarındaki her böceğe saldırabilirler, akreplere saldırdıkları dahi görülmüştür ama korkmayın, ülkemizde yok bunlardan neyse ki… Güneydoğu Asya ve o çevredeki adalarda yaşarlar.

Bu böcekler hakkındaki asıl şaşırtıcı olan bilgi ise doğduktan sonra erişkinliğe ulaşıncaya dek sürekli evrim geçirmeleri ve yaşadıkları yaprağın rengi ve biçimini almalarıdır. Erişkinlikten sonra ise şekilleri değişmez.

Gerçek bir kamuflaj ustasıdır bu sayede avcılardan kurtulur ancak ilginçtir ki ölümleri genellikle insanların yaprak sanıp basması ile olur.

14
like
3
love
3
haha
6
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Bekir Akgülhüseyin titizİlknur YılmazyellowredMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
salla gitsin
Üye

dünya kocaman ve bilinmedik bir yer

Çalı Kuşu
Yazar

Bu sanat eserini görüp Sanatçıya hayran kalmamak elde değil. Gerçekten de hayranlıkla tekrar tekrar bakılmaya değer bir canlı. Emeğinize sağlık

Zavorko
Üye

Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.Maşallah Mevla’m ne güzel ne ustalıkla yaratmış.

mustafa
Üye

Bir yerde görsem yaprak diye alır atardım.

Bekir Akgül
Üye

muheteşem varlık