Evet Koca Yusuf 188 cm boyu 140 kilonun üzerinde ağırlığıyla lakabını hak eden bir dev ve minder de güreşen ilk güreşçimiz. Koca Yusuf şuanda Bulgaristan sınırları içerisinde ki Şumnu’da 1857 yılında dünyaya geldi. İlk eğitimini babası ve dedesi verdi ardından Şumnulu Dursun pehlivan gibi döneminin önemli pehlivanlarından da ders aldı.1885 yılında Kırkpınar da 26 yıldır başpehlivan olan Kel Aliço ile berabere kaldı ve Aliço başpehlivanlığı Koca Yusuf’a verdi. dönemin diğer önemli pehlivanı adalı Halil’i de iki sefer üst üste yendi.

Kel Aliço

Farnsız güreşçi Joseph Doublier ülkesinde Sabes isimli güreşçiye yenilince onu yenebilecek bir güreşçi bulmak amacıyla Osmanlı’ya geldi.aralarında Koca Yusuf’unda bulunduğu bazı güreşçilerle birlikte 1894 yılında Fransa’ya gittiler.burada minder güreşini öğrenen koca yusuf ilk olarak Sabes’i ardından 3 yıl boyunca karşısına gelen tüm rakiplerini yendi.ünü tüm Avrupa’yı sarmıştı ve Amerika’dan davet aldı.

Amerika’da toplam 33 güreşe katıldı ve Şikago’da dünya şampiyonu unvanını aldı.artık memleketine dönmesi gerektiğini düşünerek 1898 yılında Fransız bandıralı La Bourgogne gemisine bindi ancak gemi New York açıklarında İngiltere bandıralı bir gemiyle çarpıştı. Koca Yusuf hayatını kaybeden yolcular arasındaydı ve bedeni atlas okyanusunda kaybolmuştur…

12
like
1
love
0
haha
1
wow
1
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Murat SiyliTriskacocuPINAR GÜLReha KarakayaMuhammet Yiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammet Yiğit
Yazar

Çok Güzel Bir Yazı Olmuş Eline Sağlık

dalc
Yazar

Hey gidi koca yusuf hey

Sinan
Yönetici

Sonu kötü olmuş…

PopziYaz
Üye

Türk tarihinden güzel bir yazı.

okan88
Yazar

Önemli bir kişiymiş. Vefatı ise maalesef çok trajik. Mekanı cennet olsun.