Bir Fransız aracı olan SPHERE, gaz halinde olan bu devin bulunup ortaya çıkarılmasını sağladı.

Tarihte ilk kez, gökbilimciler eğitim esnasında bir gezegenin fotoğrafını çekmeyi başardılar. Fransız aracı SPHERE aracı sayesinde, Şili’deki Very Large Rasathanesi’nde çalışan uluslararası bir gökbilim ekibi bu gezegenin fotoğrafını tozlu beşiğinde yakaladı. Bu keşif Astronomi ve Astrofizik dergisinde iki makalenin konusu oldu.

Resimde, siyah diskin sağında bulunup ışık saçan kocaman bir gezegen görülüyor. Bu maskeli görüntü bir kornografın kullanımının nasıl olduğunu gösterirken, aynı zamanda, bir yıldızın aşırı parlaklığını (bizden 370 ışık yılı uzaklığında konumlanmış turuncu bir cüce PDS 70b) ve onu çevreleyen tozu perdelemeyi sağlıyor. Böylece PDS 70b adı verilen gezegenin, hareket ettiği alanı temizlemeye başladığı ve merkezde delinmiş bir “geçiş diskine” sahip olduğu fark ediliyor. Bu tipteki bir disk daha önce de keşfedilmişti ama daha önce kaynağından emin olunan bir gezegen hiç tanınmadı.

Almanya’nın Heidelberg Max Plank Astronomi Enstitüsü’nden Miriam Keppler,  “Genç yıldızları kuşatan bu diskler gerçek gezegen kozalarını oluşturuyorlar. Ancak, bugüne kadar yapılan sadece bir avuç gözlem içlerindeki protoplanetlerin (ilkel gezegen) keşfedilmesine kılavuzluk etti.” diye belirtiyor. Kendisi aynı zamanda bu yeni keşfin arkasındaki takımı yönetiyor ve ekliyor, “Şimdiye kadar bulunan bu aday gezegenler bu diskin eseri olmayabilir..

Bu kez, gerçekten şüpheye yer yok. Çünkü bir bebek için, bu bebek gerçekten çok büyük ve çok güzel. Ölçekte, Güneş Sistemi’mizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter’in kütlesinin birkaç katı ağırlığında ve bu devasa varlık çok sıcak, hatta 1000 santigrat dereceden bile fazla! Bununla birlikte, yıldızından yeteri kadar uzaklıkta konumlanmış durumda; yaklaşık olarak 3 milyar kilometrede duruyor (Uranüs ve Güneş arasındaki mesafeye karşılık gelen ölçüyle aynı) ve bir yaşını doldurması 120 Dünya yılını alıyor.

Atmosferinin farklı özelliklerinin tespit edilmesine izin veren şey sayesinde, gökbilimciler gezegenin parlaklığını farklı dalga boylarındaki renkler aracılığıyla ölçebildiler. İç atmosferinden ve kalbinden yayılan bazı radyasyonları engelleyen, kalın bir bulut kapakçığına sahip olduğunu düşünmek için gökbilimcilerin ellerinde belirli nedenler var..

Kaynak

12
like
4
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
mustafaEmre EryiğitTemel UçakSinan ParlakNecati toptaş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Güzel bir içerik olmuş gezegen hakkında

Emre Eryiğit
Üye

Emeğine sağlık

Temel Uçak
Üye

çok ilginç bir gezegen ya.

mehmetcan
Üye

Çok iyi bir görüntü yok, ilgi çekici.

Sinan
Yönetici

Çok net bir görüntü olmasa da gayet heyecan verici.