İlk mason locası Grand Lodge 1711 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Peki ilk mason kimdir derseniz bunun için çok daha eskilere gitmek gerekiyor.

Yıl M.Ö. 1000 Süleyman peygamber kendi adıyla anılan Süleyman mabedini yaptırıyor.Neden buradayız derseniz mabedi yapan namı diğer dul kadının çocuğu Hiram usta. Farklı şeyler söyleniyor elbet ancak ben ayrıntıyla sizi sıkmadan anlatayım.Masonluk dediğimiz tabir eski dönemlerde bilgi sahibi insanlar için kullanılırdı.Hiram ustamız dan önce de bu terim kullanılmıştır(Yunanistan ve Mısır gibi eski medeniyetler de) ancak Hiram usta hikayesinin de etkisiyle ilk mason olarak kabul edilmiştir.

Hiram usta inşaat sırasında çalışanları 3 gruba ayırırdı.Çırak, kalfa, usta olarak. Ve bildiği bilgileri yalnız ustalarıyla paylaşırdı, diğer gruplarda bulunan insanlar ise yalnız usta olduklarında bu bilgilere sahip olacaktır.İnşaat böyle sürerken Juwes kardeşler ki 3 kardeştir.Bu bilgileri almak için Hiram ustayı sıkıştırmaya karar verirler.3 kardeş yalnız olduğu bir vakit hiram ustayı sıkıştırıp bilgilerini onlarla paylaşmasını isterler ancak Hiram usta net bir şekilde reddeder.Bunun üzerine kardeşler 3 darbeyle Hiram ustayı öldürürler. Süleyman mabedinden biraz uzağa götürüp gömerler ve yerini anlamak için mezarın üstüne akasya dalları dikerler.Süleyman peygamber kısa zaman içinde Hiram ustanın yokluğunu anlar ve aramaları başlatır ve bulunur.Yapılan sorgulamayla birlikte juwes kardeşlerde yakalanır ve cezaları verilir. Süleyman peygamberin çok saygı duyduğu Hiram usta Süleyman mabedinin altına gömülür.

Hiram ustanın bilgileri farklı söylemler var bu konuda ama sonunda parşömenlere yazılır. Haçlı seferleriyle gelen haçlıların kurduğu tarikatlardan biri olan tapınak şövalyeleri vasıtasıyla ise Avrupa’ya taşınmıştır.

İşte birçok sosyal platformda ve arkadaş arasında şu masondur bu kesin mason dediğimiz masonların ilki Hiram usta…

15
like
2
love
1
haha
3
wow
0
sad
0
angry
21 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
Kaan ALTINOKNasibe AvcıEmre ÇiçekTaha avcıBekir Akgül Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Yedek15
Üye

Başarılı tebrik ederim

Ömet faruk ÖZTÜRK
Üye

Bu bilgilerle ilgili söylemler neler

Çalı Kuşu
Yazar

Bu yazı “Masonluk nedir?” başlıklı bir yazıyla daha da desteklenmiş ve de açıklanmış olur.Saygılar

Atahan Gündüz
Üye

👍

mustafa
Üye

İlk defa duyduğum bilgiler teşekkürler.Bu tip yazılar da görselle destekleyince çok güzel oluyor.