Cömert Ağaç adlı çocuk hikayesini bilir misiniz?

Hikayenin sonunda ağacın en sevdiği çocuğa oturması için vereceği kütükten başka bir şeyi kalmamıştı. Bu hikaye bazı insanlar için yürekleri ısıtan bir hikaye iken bazı insanlar için bir ağaçtan daha iyi bir oturağın nasıl yapılabileceği fikrini veren bir hikayedir. Gavin Munro ikinci gruptaki insanlardan biri.

Tohumdan Koltuğa

Gavin Munro uzun süredir aklından geçen bir proje üzerinde 2006 yılında çalışmaya başladı. Munro bir sandalye ormanı kurdu. Çocukken çarpık omurgasının düzelmesi için boyunluk takıyordu. Boyunluk omurgayı düzeltiyorsa aynı konsept ağaçlar üzerinde de uygulanabilirdi. Fikir basit olsa da icraata dökmek o kadar kolay olmadı.

Üzerinde oturabileceğimiz ağaçlar yetiştirme konusundaki ilk girişiminde Munro, biraz aşağıdan başlayarak hata yapmıştı. Birbirine yakın 4 ağaç dikmişti. Bu ağaçların her biri oturağın ayağı olacaktı. Oturak ve sırt kısmını üzerine nakledecekti. Fakat küçük fidanlar birbirlerine çok yakın büyümeye meyilli olunca farklı bir yönteme ihtiyaç duymuştu. Şimdi sandalyeleri baş aşağı yetiştiriyor. Bu yöntemde oturak yapmak için tek bir ağaç dalını yönlendiriyor.

Munro’nun korusunda yalnızca sandalyeler yetişmiyor. Munro farklı şekil ve boyutlarda masalar yetiştirme konusunda da uzmanlaştı. Yaptığı spiral aydınlatma armatürlerini 600 dolardan başlayan çok uygun fiyatlarla satıyor. Aslında yaptığı eşyaları yüksek fiyattan satması anlaşılabilir. Bir filizi büyütüp parlatıp güzel bir sandalyeye çevirmek için 10 yıldan fazla beklemek zorunda kalıyor.

Derin Kökleri Olan Bir Gelenek

Geçmişte de birkaç bahçıvan, yeteneklerini tohumdan mobilya yetiştirmek için kullanmıştı. Bunlardan bazıları Gavin Munro’nun yolculuğuna da ilham kaynağı olmuştu. İçlerinden en önemlisi John Dammit Krubsack tarafından 1904 yılında dikilen “Yetişen Sandalye” idi. Munro, Krubsack’ın kayın ağacından yaptığı yüksek sırtlı tahtı oluştururken yaşadığı sıkıntılar göz önüne alındığında neden ona Dammit (kahretsin) lakabı takıldığının anlaşılabilir olduğunu belirtiyor. Dammit’in halefi denebilecek bir isimden daha bahsedelim, Axel Erlandson. Erlandson mobilya işiyle çok alakadar değildi. Yine de ağaçtan yaptığı inanılmaz kafes desenleriyle bu işi yapan diğer bahçıvanlara meydan okuyordu. Erlandson’un geliştirdiği teknikleri yeni nesillere aktarmadan dünyadan göçmesini Munro üzücü bir kayıp olarak yorumluyor.

Gavin Munro acaba işi geliştirip Gora’daki sucuk ağaçlarını yetiştirebilir mi? Bekleyip görelim. Azmederse bence yumurtalısını bile yapar.

Kaynak

13
like
4
love
0
haha
2
wow
1
sad
0
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Melisa Avciserhat ergünGurur ArıkanRadKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Böyle bir proje gerçekten ciddi sabrı beraberinde gerekli kılar. Dediğiniz gibi bekleyip göreceğiz ya da gelecek görecek

sila
Yazar

Mobilya yetiştirmek mi? Gördüğüm en ilginç şeylerden bu! Büyük emek büyük efor. Son cümleniz baya güldürdü. Neden olmasındı :DD

Samet Akbulut
Üye

Vay bee. Mükemmel ötesi. İsteyince neler neler ortaya çıkabiliyor

DEHA KARAKAYA
Üye

Gerçekten zeka ve yetenek isteyen bir konu.

Melisa Avci
Yazar

Inanilmaz ilginc hayret verici bir uğraş