Dünya tarihinde ilk kez insan beyni direkt olarak internet’e bağlandı.

Güney Afrika’da bulunan Wits Üniversitesi araştırmacıları tarih yazdı. İnsan beynini internet’e bağlayan araştırmacılar biyomedikal mühendisliği alanında büyük buluşa imza attı.

Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu iş için bir ekip kurdular. Grup biyomedikal alanda ilerlediği bir proje üzerine tarihi başarılar elde etti. Araştırmacılar, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internet’e bağlamak için bir yol keşfettiler. Brainternet adı verilen proje ile bulunan bulgular  beyin-bilgisayar ara yüzlerinde ve öğrenen makinelerin geleceğinde önemli rol oynayacaklar.

Internetof Things (IOT), yani Nesnelerin İnterneti. Bu terim hayatımıza internet’in girişiyle birlikte girdi. Anlamı internet’e bağlı olan cihazlar ve oluşturdukları devasa ağı temsil ediyor. Önce bilgisayarlarımızın dahil olduğu küresel internet’e zamanla telefonlarımız, akıllı saatlerimiz, televizyonlarımız, kahve makinelerimiz, otomobillerimiz ve hatta giydiğimiz kıyafetler bile dahil oldu. Yani nüfusu insanlardan kat ve kat fazla olan sanal bir dünya yarattı insanoğlu ve artık kendisini de o dünyaya dahil etmeye karar verdi.

Bu adı unutmayın: Brainternet Projesi

Proje, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, düşük maliyetli bir bilgisayar olan Raspberry Pi’ye kurulan programlama ara birimine anlık olarak aktarılıyor. Ardından tüm aktiviteleri herkesin rahatlıkla takip edebileceği açık bir web sitesi kullanılıyor.

Proje sorumlusu Adam Pantanowitz şunları söylüyor:

“Beyni internet’e bağlayabilmek, beyin-bilgisayar arayüzü araştırmaları için yeni bir sınır belirlemiştir. Bir insan beyninin bilgiyi nasıl işlediğini kolayca anlatan veri bulamazsınız. Brainternet bir kişinin kendi beynini ve başkalarının beynini anlamasını sağlayacak. Beyin aktiviteler’i sürekli olarak izlenebilecek ve bazı etkileşimleri internet üzerinden yapmak mümkün olacak.”

7
like
2
love
0
haha
8
wow
0
sad
0
angry

14
Kimler Neler Demiş?

14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
Muhammet Yiğitbilgeokan88mustafaBir Başak Kadını Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa

Okurken çok farklı duygular hissettim.Bunun için sevinmez mi üzülsek mi bilemedim ?

nazgulbacanagi
Yazar

hazır bağlanmışken güncelleme de yapılsın

Ferhatdemirci
Yazar

Ancak bu durum insanların aleyhine de dönebilir

Muhammet Yiğit
Üye

Çok Güzel Olmuş

bilge
Yazar

İlerde ne gibi sonuçlar doğuracağını kimse bilemez. Görünürde çok güzel proje..