• ÇİN

Bu gelenek Çin’de binlerce yıl boyunca uygulandı. Günümüzde Kuzeybatı Çin’de Mogou köyü yakınlarındaki 4000 yıllık bir mezarlıkta arkeologlar, kurban edilmiş insanların bulunduğu yüzlerce mezar buldular. En küçük kurbanın 13 yaşında olduğu saptandı. Arkeologlar ayrıca Anyang kentinde Shang Hanedanı (MÖ 1600 – 1040) bölgelerinde binlerce kurban bulmuşlardır.

İnsan kurban etme geleneğinin M.Ö. 221’de Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang zamanında ortadan kalktığı (ya da nadir olarak uygulandığı) ön görülüyor. İmparatorun Terracotta ordusu bunun kanıtı olarak gösteriliyor. Sonuçta savaşçılar kilden yapıldılar ve imparator gerçek hayattaki savaşçılarını kurban etmeden öbür dünyaya bu şekilde bir ordu götürmeyi tercih etti.

  • UR ŞEHRİ

Sümerlerde hayvan kurban etmek yaygındı ancak insan kurban ettiklerine dair de kanıtlar ortaya çıktı. Ur antik kentinde, günümüz Irak’ındaki Büyük Ölüm Çukuru, birçok insanın kurban edildiği bir yerdir. 68 kadının ve 6 erkeğin kalıntılarına ulaşılmıştır.

Yaklaşık 4.600 yıl öncesine dayanan ölüm çukurunda gümüş, altın, lapis lazuli gibi madenlerden yapılmış Çalılıktaki Koç olarak bilinen bir heykelcik de dahil olmak üzere çeşitli fantastik hazineler de bulundu. Arkeologlar çukurun Ur yöneticilerini gömmek için kullanıldığına inanıyorlar. Mezopotamya’da bulunan antik kültürleri ele aldığımızda kraliyet üyelerinin gömülme ritüellerinde insan kurban etmek sıkça görülür. Onlar efendilerinin sonraki yaşamlarına da eşlik etmeleri amacıyla kurban edilmiş olabilirler.

  • MOUND 72

Günümüz arkeologları tarafından bulunan Mound 72 adındaki üç metrelik höyük, çoğunun kurban edildiği 272 kişinin kalıntılarını barındırıyor. Höyük, Kuzey Amerika’da Illinois eyaletindeki Cahokia şehrinde yer almaktadır.

Höyüğün arkeolojisi karmaşıktır ancak insanlar bir dizi bölüm içinde kademeli olarak kurban edilmiş gibi görünmektedir. Bir bölümde, 18-23 yaşlarında 52 kadın, 30’lu yaşlarında bir kadınla birlikte kurban edilmiş. Başka bir bölümde, 39 kadın ve erkeğin öldüğü ortaya çıktı. Höyük ayrıca 20.000 kabuk boncukla gömülen iki kişinin kalıntılarını barındırmaktadır. Bu kurbanların bir kısmının veya tamamının iki kişiye adandığı düşünülüyor.

  • İNKA UYGARLIĞI

Şili ve Arjantin sınırındaki 6.739 metre yüksekliğinde aktif bir volkan olan Llullaillaco Dağı’ndaki bir tapınak kalıntılarının yakınında üç çocuk mumya bulunmuştu. Mumyalardan alınan örneklerle ölümlerinden önce çocuklara lama eti, mısır birası ve koka yaprağı verildiği belirlenmiştir. Ayin için seçilen çocukların ölümlerini kolaylaştırmak için uyuşturucu ve alkol verildiği söyleniyor.

Serinin devamında görüşürüz. Sevgiler.

5
like
0
love
0
haha
5
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
1 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Erenrana yildizdefneyılmazCahid Efe OnayEmre Eryiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren
Üye

İnsan kurban etme geleneğinin M.Ö. 221’de Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang zamanında ortadan kalktığı (ya da nadir olarak uygulandığı) ön görülüyor.

rana yildiz
Üye

Guzel olmuş

defneyılmaz
Üye

güzel bir konuya deyinmişsin

mustafa
Üye

Buna benzer bir konuyu bir iki gün önce başka bir sitede daha okumuştum. Ne kültürler var insan anlamakta zorlanıyor.

Emre Eryiğit
Üye

Buna benzer bir konuyu bir iki gün önce başka bir sitede daha okumuştum. Ne kültürler var insan anlamakta zorlanıyor.