• MAYA UYGARLIĞI

Antik Maya Uygarlığı’nda da özel günlerde insan kurban edilirdi. Ritüeller çoğunlukla tapınaklarında yapılırdı. Kurbanların çoğunun savaş esiri oldukları söylenmektedir. Chichen Itza antik kentinde, insanlar kurban edilmeden ve bir kuyuya atılmadan önce, yağmur tanrısı Chaak’ın onuruna mavi renkle boyanırdı. İnsan kurban etme geleneğine ilişkin kanıtlar temel olarak Maya sanatının tasvirlerinde bulunmaktadır.

  • AZTEK UYGARLIĞI

Meksika’daki Aztek Uygarlığı, şimdilerde Mexico City olan antik Tenochtitlan kentinde gelişmiştir. Sanatsal, arkeolojik ve metinsel kayıtlar, insan kurban geleneğinin Tenochtitlan’da olduğunu göstermektedir. Sonrasında İspanyollar bölgeye geldiler ve elbette nüfuslarını yok eden hastalıkları da beraberinde getirdiler. Günümüzde İspanyollar Azteklerin insan kurban etme ritüellerini bölgeyi fethetmelerini haklı çıkarmak için kullanmaktadırlar.

  • ESKİ ROMA

Eski Romalı yazarlar, Roma’nın erken tarihinde insanların kurban edildiğini iddia etti. Onlara göre Romalılar MÖ 216’da Cannae Savaşı’nda yenildikten sonra tanrılarına kurban verdiler. (Cannae antik çağın en kanlı savaşlarındandır. Kartaca ile Roma arasında gerçekleşmiştir.) Yazar Titus Livius’un (MS 17’de öldü) “Roma Tarihi” adlı kitabında şu cümle geçer: “Galyalı bir adam, Galyalı bir kadın, Yunan bir adam ve Yunan bir kadın canlı olarak gömüldü.”

  • ANTİK MISIR

İnsan kurban etme, Mısır’ın ilk tarihinde yaklaşık 5000 yıl önce meydana geldi. Mısır’ın güneyindeki bir şehir olan ve zaman zaman Mısır’ın başkenti olarak hizmet veren Abydos’ta (tanrı Osiris’in kült merkezi) gerçekleşti. Uygulama, 4500 yıl önce -Gize piramitlerinin inşa edildiği zamana denk geliyor- daha az yaygınlaştı veya tamamen aşamalı hale geldi.

Sonraki yazımda görüşürüz. Sevgiler.

5
like
1
love
0
haha
1
wow
1
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözÇalı KuşuKoray CömertmustafaKara pence Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

İnsanlık her dönemde caniymiş hala aynı canilik de gidiyor.

Kara pence
Üye

Güzel

Tuğçe Açıkgöz
Üye

çok korkutucu..

Çalı Kuşu
Yazar

İlkellikte sınır tanımayan bir canlı olduğumuz tartışılmaz bir hakîkat kuşkusuz efendim.

Koray Cömert
Üye

İşkence insana en zalim şeydir.