Şuan da dünyanın büyük çoğunluğunda var olan sistem -kapitalizm- üretim araçlarını elinde tutan bir grup insanın üretim araçlarının çalışmasını sağlayan ve asıl üretimi yapan emekçileri ezen ve asgari düzeyde hayatta kalmasını sağlayan düzendir. Bu sömürü düzeni işçi sınıfını yoksun ve yoksul bırakmakta, hem aşırı çalışmaya hem işsizliğe mahkum etmekte.  Böyle bir sistemin geleceği yoktur. Kapitalist üretim ilişkileri içinde çözüm arayışları, kapitalizmle birlikte çökmeye mahkumdur. Kapitalizm insani nedenlerle değil,  burjuvazi açısından da yolu tüketmiştir. Bu saptama düzenin kendiliğinden yıkılacağını, burjuvazinin para kazanamayacağını, durumu idare edemeyeceğini ifade etmiyor, ama, kapitalizmin durgunluk-kriz sarmalından çıkışının olmadığını, sosyal devletin yeniden inşa edilemeyeceğini, bu nedenlerle emperyalist sistemdeki hegemonya krizinin, buna bağlı olarak siyasal-askeri krizlerin, savaşların süreklileşeceğini, insanlığın bu düzen içinde kafasını dinleyecek bir an bile bulamayacağını tespit ediyor.

Sosyalizm denilen şey toplumsal anlamda  sıradan ve insani bir sistemdir.

Aslında sosyalizm bütün emekçilerin beklentisidir, sosyalizm aynı zamanda üretimi, yani insanlığın geleceğini kurtaracak tek sistemdir.

Eski sosyalist coğrafyada halkın önemli kısmının sosyalizm dönemini özlemle anması, sosyalist liderlerin yeniden giderek artan derecede popülerlik kazanması da bundan.

Ama çok önemli bir sorun var:

Sosyalizm adalet önerdiği için, üretim araçlarını elinde bulunduran sınıf, burjuvazi, karşı çıkar.

 Bu çok basit ve insani projenin emekçileri ikna etme potansiyeli çok yüksek olduğu için en gerici yöntemlerle saldırıya geçer.

En sıradan hakları koruyabilmek için bile bu nedenle şiddetli bir sınıf mücadelesi verilmesi gerekir.

Basitlik ve insanilik burada anahtar kavramlar.

Burjuvazinin bir derdi de emekçiler için bu denli çekici olan sosyalist alternatifi karalamak, işçi sınıfının önüne sınıfsal çıkarlarını görmesini engelleyecek kafa karıştırıcı hedefler koymaktır.

İşçiye patronla uyum içinde yaşamasının, ulusal çıkarlarının, dini kuralların peşinde koşmasının salık verilmesi hep bundandır.

O halde görev sınıf bilincini yeniden inşa etmektir!

3
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Vedat YılmazHüseyin çetinziyamustafaMustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Teknik bir yazı olmuş..

Vedat Yılmaz
Üye

sosyalist de yeni cikti

Hüseyin Çetin
Üye

Sosyalizm doğru kullanılırsa işe yarar

ziya
Üye

Güzel demişsin ama eksik demişsin.

mustafa
Üye

Evet insanı bir sistem ama insanı olduğu için bir çok insana ters geliyor özellikle de iş verenlere.