Yıllar boyunca, transistör boyutu kademeli olarak küçülen işlemciler gördük. En eski CPU’larda transistör boyutu yaklaşık 90 nanometre büyüklüğündeydi. Ancak günümüzde, son teknoloji üretim süreçleri, çok küçük boyutlu transistörlerin üretilmesini mümkün kılmıştır. Intel, transistör boyutunu 14nm’ye indirdi ve yeni 7. nesil işlemcilerin gücü oldu. Transistör boyutu küçüldükçe, olumsuz olan, imalatın zorlaşmasıdır.

Silikon bir plaka üzerinde bir transistör oluşturmak için, yüzeyinin belli bir dereceye kadar kazınması gerekir. Bu kesimler farklı boyutlarda olabilir ve kesimin boyutu transistör boyutunu belirler. Yani, Intel’in 7. gen işlemcileri transistörlerini yapmak için 14nm’lik bir kesim kullandılar.

İntel, iki yıl önce10 nm teknolojisine sahip ürünler geliştirmeye söz vermişti. Ancak piyasaya ne zaman çıkacağı konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte; Samsung gibi şirketler, 10nm üretim süreçlerini hızlandırdı.

Bilgisayar işlemcilerinde pazar lideri olan Intel, bu teknolojiyi daha çabuk tamamlamak zorundaydı. Şirket, Cannon Lake işlemcileri olarak adlandırılan 10nm işlemcilerini nihayet tanıttı. Son verilen bilgiye göre, Cannon Lake serisi işlemciler Çinli bir müşteriye az miktarda da olsa gönderilmeye başlandı. Core-i3-8121U, Çinli Perakendeciler tarafından listelenen 330 Lenovo Ideapad dizüstü bilgisayarında tespit edildi.

İşlemciyle ilgili bu ayrıntılar Intel tarafından yayınlandı. Core i3-8121U işlemci 15W’lık bir Cannon Lake serisi ürün. Çift çekirdeğe, 2.2 GHz standart hıza, 3.2 GHz’lik Turbo Boost hızına, 4 MB’lık Level 3 önbelleğe sahip. İşlemci DDR4’ün düşük güç kullanan LPDDR4 ve LPDDR4X tipteki bellek modülleri ile uyumlu çalışıyor. Maksimum teorik bellek veri yolu hızı ise 34.1 GB/saniye’den 41.6 GB/saniye’ye yükseltildi. İşlemci 16 adet PCI slotunu destekleyebiliyor ama bir dahili GPU’ya sahip değil.

5
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Melisa AvciyellowredTriskacocumustafaAybarskanlioglu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Cumali Ertem
Üye

Intel bu işin Nirvanası

mehmetcan
Üye

Intel bir harika!

Dex
Üye

Yakında yeni anakartlarda çıkar o zaman

Melisa Avci
Yazar

Güzel yazı tebrikler

yellowred
Yazar

Gerçek teknoloji bu işte.