Uzay filmlerinde ”ışınla beni scotty” ile hepimizin hatırladığı ışınlanma gerçekte mümkün mü? Eğer mümkün olsa bizim milletin ilk yapacağı şey banka kasalarına falan ışınlanıp orayı burayı yağma etmek olurdu, o yüzden bizim millete vermesinler mümkünse de, aman diyim. Şaka bi yana bu teknoloji bir gün gerçek olur mu?

Zamanında Süleyman peygamberin, Belkıs’ın tahtını cinleri vasıtasıyla göz açıp kapatıncaya kadar getirttiğini tarihi kaynaklardan biliyoruz. Teknoloji henüz o kadar gelişmedi. Yapılan araştırmalar bunun mümkün olabileceğini söylese de şu an henüz emekleme aşamasında bile değiliz bu konuda.

Mevcut fizik yasaları ile ışınlanma mümkün değil. Ancak bildiğimiz fizikten daha fazlasını içeren kuantum yasaları var. Kuantum yasalarında fizik bambaşka bir şekilde ele alınıyor. Kuantum dolanıklığı diye ortaya atılan teorinin ışınlanmayı gerçek kılabileceği söyleniyor.

Ancak bildiğimiz en hızlı şey ”ışık” , ışınlanma için ışıktan hızlı gitmek gerek. Işık saniyede 300.000 km hızla gidiyor. Mevcut yasalar çerçevesinde fizikte bu hızı geçmek mümkün değil. Işınlanmanın bu hızda olabilmesi de mümkün değil, o yüzden yeni fizik yasalarına ihtiyacımız var.

Kuantum dolanıklığını bayağa okudum. İnanın tek kelime anlaşılmayacak kadar karışık. Özet geçersem ışık hızının 10.000 kat hızı ile ışınlanmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Ama net olarak söylediği bir konu var, o da ”Bilinç aktarılamaz”

Oldu da ışınlanma bulundu sizi buradan hop diye Sivas’a gönderdiler bir şekilde, buradan kaybolup orada tekrar ortaya çıktınız diyelim, ortaya çıkan kişi siz olmuyorsunuz, anılar, bilgiler, bilinç aktarılamıyor. Dolayısıyla bu da başka bir sorunu ortaya çıkarıyor.

Sonuç olarak kısa ve orta vadede ışınlanma mümkün gözükmüyor, bundan 1000 yıl sonra ne olur bilinmez.

8
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
6 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
İrem YanıkErcanÇalı Kuşuturuncumavimustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İrem Yanık
Üye

Tüm insanların beklediği buluşa değindiğiniz için teşekkürler.

Ercan
Üye

Işınlanmayı gerçekleştiriyorlar ama ışınladıkları şey moleküllerine ayrılıyo bu bi büyük başarı

Çalı Kuşu
Yazar

Neden mümkün olmasın? şeklinde isnâdsız bir soru sorarak kızmak isteyenleri kızdırayım en iyisi mi.

turuncumavi
Üye

Biz durduğumuz yerde duralım Gideceğimiz yerlere de uçakla gidelim anılarımız bilinçimiz yerinde dursun

mustafa
Üye

Sanmıyorum insanların dnası bilmem neleri bölünmeli bilmem ne yapılmalı ve ışınlanmalı oda imkansız gibi.