Avrupa kıtasında bir çok tünel olduğu bilinen bir gerçek ama arkeologlar yakın zamanda en gelişmiş ve ustaca tasarlanmış yer altı tünelini keşfetti. Bu tünelle ilgili en inanılmaz gerçek ise 12.000 yıllık olması. Bu keşif bilim insanlarını şok etmiş durumda.

Hiç kimse tam olarak insanların neden 12.000 yıllık bu koca tüneli kazmaya başladıklarını bilmiyor,ama kesinlikle etkileyiciler.Tüneller Türkiye’den İskoçya’ya kadar uzanıyor, 2.798.3 mil uzunluğunda olan tünel araştırmacıları hala bu keşif hakkında şok ediyor.

Bilim insanları bu tünellerin dini amaçlar veya mezarlıklar olarak kullanıp kullanmadığını araştırıyor. Ya da antik insanlar bu tünelleri olası bir doğal afetle karşılaştıklarında güvenli bölge olarak mı inşa etmişti?

Alman arkeolog Dr. Heinrich Kush  bu tüneller bulunduğunda tünellerin günümüzün karayolları gibi olduklarını,antik insanların seyahat etmek için bu yolları kullanmış olabileceklerini düşündü. Tüneller hakkında akıl karıştıran bir başka gerçek ise hala tüm Avrupa’ya yayılmış şekilde varlıklarını sürdürüyor olmaları.

Dr.Kush, Avrupa’da sayısız bu şekilde tünellerin bulunduğunu,Orta Asya’dan İskoçya’nın kuzeyine kadar binlercesi olduğunu açıkladı. Tüneller ayrıca kimi yerlerde darken kimi yerlerde daha büyük. Oturma alanları,depolama alanları ve odalar daha geniş alanlardan. Hepsini birbirine bağlamıyor olmalarıysa düzenli bir yer altı ağı kurduklarını gösteriyor.

Yapılan açıklamalar hala bilim insanlarının tam olarak istediği cevaplar değil. Bulunan sonuçlar onları tatmin etmiyor. Bu yer altı tünelleri boyunca tarihi dini objeler ve mezarlıklar olduğu görülüyor. Bu tünelleri inşa eden insanların bir amaca yönelik çalıştığı ve bu tünelleri yaptığı çok açık.

Bilim insanları ayrıca dışarıdaki dünyadan kendilerini korumak için ve savaş zamanı özgürce hareket edebilmek için yapılmış koca tünellerden de bahsetti. Bu tüneller yeryüzündeki dünyanın yeraltındaki şekli. Gerçekten çok havalı, değil mi?

Bulunan bu tüneller antik insanların yalnızca avlanmayla uğraşmadığını aynı zamanda mühendislikle de ilgilendiklerini ve bunu yıllardır yaptıklarını kanıtlıyor.

11
like
4
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Yiğit Kaan ArıcanKadir TuranOsman toptaşMaydoganali yunus önen Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
onur.tskn
Üye
onur.tskn

Peki bu tünellerden geçersek vizeye ihtiyaç olmaz değil mi? Çünkü sayende öğrendiğim tünelden bir an önce geçmek istiyorum! Uykuları kaçıracak hayallere dalar insan bu fanzinle! ????????

Çalı Kuşu
Yazar

Emeğine sağlık Aycan..Tarih noktasında bu gibi keşifler kimin ileri kimin geri olduğu tartışmasını hep canlı tutacaktır.

turuncumavi
Üye

İnanılmaz bir yazı olmuş Bizleri aydınlattığı için teşekkürler

busragullu
Yazar

Adamlar üşenmemiş, kazmış ya! 😀

Özlem
Yazar

Kapadokya’daki binlerce yıllık yeraltı şehirlerini bilindiği halde bilim adamlarının şok olması hayret verici 🙂