Bugün ekşi sözlükten bakarken gördüğüm bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

önceki partnerlerin bebeğin genetiğini etkilemesi evet doğru duydunuz (okudunuz)  şimdi detaylarına inelim .

Sineklerde evrim ve ekoloji araştırma merkezi araştırma görevlisi olan Angela Crean, sineklerle çalışırken, akıl hocasının yaptığı araştırmada, erkek faktörlerin meni içindeki DNA dışındaki yavruları nasıl etkilediğine baktı.

“Genetik testler, ikinci erkek yumurtayı döllerken, yavru büyüklüğünün ilk erkeğin durumuna göre belirlendiğini gösterdi” diyor Ekoloji Mektupları dergisinde yayınlananbulgularına göre “Güzel şey, gördüğümüz genetik olmayan etkilerin mutlaka döllenmenin kendisiyle bağlantılı olması değildir.”

Serin ya da gerçekten rahatsız edici. Araştırmanın sonuçları, bir bayan olan herhangi bir çiftin, gelecekteki yavrularında görülebilecek olan spermada (DNA içeren sperm değil) taşınan fiziksel veya diğer özelliklerin bir kısmını bırakabileceği yönündedir başka bir arkadaşımla.

Bir annenin diyet, sigara içme durumu ve diğer yaşam tarzı alışkanlıklarının yavrularında bir etkisi olabileceğini gösteren giderek artan bir çalışma yaparken, babanın yanında benzer faktörlere ilişkin veriler ortaya çıkıyor. Örneğin, sineklerle birlikte, sadece larva halindeyken kurtçuklardan zengin bir diyet yiyen erkeklerin, ortalama yetişkinlerden daha büyük hale geldiği ve bunun üzerine, normal yavruların da daha büyük baba olduğu biliniyor. Küçük bir dere kuşu beslenen erkekler daha küçük olma eğilimi gösterirler.

Bunun nasıl olduğunu öğrenmek için istekli olan Crean, yumurta olgunlaşmadığında kadın sinekleri ile bir dizi çiftleşme deneyleri gerçekleştirdi. Bu aşamada, yumurtalar spermdeki emici faktörlere karşı daha fazla duyarlıdır, ancak tam gelişmiş olmadıklarından döllenemezler ve bebek sineklerine neden olmazlar. Kendisi ve meslektaşları bu kadınları daha büyük erkeklerle “çiftleştirdiklerinde” o zaman kadınların olgunlaştıklarında daha küçük erkeklerle çiftleşmelerine izin verdiler, tıpkı kadınların cinsel temas ettiği ilk erkekler gibi, yavrular da büyüktü . Genetik olarak, ikinci küçük erkek yavrulardı, fakat fiziksel olarak, daha büyük erkeklerle benzerdi.

Deneyi tersine çevirdiklerinde ve dişileri daha küçük sineklere maruz bıraktıklarında ve daha sonra bunları büyük olanlarla eşleştirdiklerinde aynı şey doğruydu.

Bunun gerçekten spermden kaynaklandığından emin olmak için Crean, talihsiz bir grup erkek sinekle çalışmalarını tekrarladı ve cinsel organları aşağıya yapıştırılarak buluşmaları sırasında herhangi bir spermayı geçiremediler. (“Korkunç ama onları kesmekten daha hoş görünüyordu” diyor.) Hem büyük hem de küçük olan bu erkekler dişiler için ilk “çiftleşme arkadaşı” olduklarında, kadınlar çiftleştikleri zaman yavruların boyutları üzerinde bir etkisi yoktu ikinci arkadaşı ve yavruları vardı. Başka bir deyişle, ikinci erkeğin büyük olması durumunda bu yavrular büyük, ikinci erkek küçükse küçüktür.

Crean, bir kızın önceki arkadaşlarının yavrularında bir etkisi olduğu fikrinin duyulmamış olduğunu söylüyor. Aslında bu telegonya denilen bu fikir, Aristo gibi eski bilim adamları tarafından önerildi, ancak genetik gelişimiyle birlikte reddedildi. Ancak epigenetik hakkında yeni bulgular – diyet, sigara içme ve içme gibi davranışlarımızın genlerimizi nasıl etkilediği ve bu değişikliklerin nasıl geçilebileceği, genetik olmayan kalıtım fikrini mümkün kılmaktadır. “Bu, annenin çevresinin önceki eş ortağı olduğu diyet ya da sigara gibi bir maternal etki olarak görülebilir”, diyor. “Bunun sadece geçilen DNA olmadığını fark etmeliyiz. Bu, hariç tuttuğumuz diğer tüm yolaklar için fırsat yarattı. ”

Ve sinekler insanlar değil, aynı olgunun insan üreme sürecinde oluşma ihtimali nedir? “Bu, insanlarla spekülasyon yapmak istemediğimiz bir şey” dedi. “Bunun için doğrudan bilimsel kanıt yok” en azından şu an için.

15
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
ccantncrOsman36yellowredTriskacocuEren Yeni Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ccantncr
Üye

Etkileyici.

Osman36
Üye
Osman36

Faydalı

Osman36
Üye
Osman36

İlginç

yellowred
Yazar

çok ilginçmiş , şaşırtıcı.

Eren Yeni
Üye

Genetiğiyle oynanmış bir sürü yiyecekler var dikkatli olmak gerek.