İsrailli özel bir şirket olan SpaceIL, 10 Temmuz 2018 Salı günü yaptığı açıklamada Ay’a ilk kez bir uzay aracı fırlatmayı planladığını duyurdu. Yahudi devleti bu proje ile yüksek teknoloji alanındaki başarılarını göstermeyi ve uzay araştırmalarını hızlandırmayı umuyor.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, 585 kiloluk bu araç 2018 Aralık ayında bir SpaceX füzesi tarafından fırlatılacak ve 13 Şubat 2019’da Ay’a inecek. Bu bilgi Tel Aviv yakınlarındaki Yehud’da yapılan bir basın toplantısı sırasında organizatörler tarafından verildi. Gemi astronotsuz havalanacak ve bir araçla beraber robotlaşacak. O, bir kez Ay’ın yüzeyinde araştırma yapacak ve kalan araştırmalarını da Ay’ın manyetik alanında gerçekleştirecek. Toplanan veriler sistem durdurulmadan iki gün boyunca İsrail Havacılık Endüstrisi’nin kontrol merkezine iletilecek.

2007’de Google, bilim insanlarını ve girişimcileri Ay’daki görevlere teşvik etmek için nispeten düşük bir ödül (30 milyon dolar) vereceğini duyurmuştu (Google Lunar XPtice). Hikayemiz burada başlıyor. Yariv Bash, Kfir Damari ve Yonatan Winetraub adındaki üç İsrailli genç bilim insanı bu ödüle aday olmaya karar vermişlerdi. “Bir barda tanıştık ve tartışmaya başladık” diye anımsıyor Kfir Damari. Sonrasında bu üçlü SpaceIL’i oluşturmuşlar ve çok büyük bir İsrail grubu olan İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) ile 2013 yılında Ay’a iniş yapabilecek yetenekte çok küçük bir araç tasarlamak için ortaklık kurmuşlar. Kfir Damari projede ilerledikçe ve insanlar onlara katıldıkça işin zorluğunu iyice anladıklarını söylüyor.

Beklenmeyen Finansör

Ocak 2018’de Google ödülün verilmeyeceğini duyurdu, çünkü beş finalist ekibin hiçbiri 31 Mart’tan önce Ay’a ulaşamadı. Fakat genç bilim insanları sabrettiler. İşte o zaman önemli bir kişi SpaceIL yolundan geçti: O, Güney Afrika kökenli İsrailli milyarder Morris Khan’dı. “Büyük bir fikir olduğunu düşündüm ve onlara paralarının olup olmadığını sordum.

İşin mali tarafını hiç düşünmemişlerdi.” diye gülerek anlatıyor Morris Khan. Milyarder isim onlara 100.000 dolarlık bir yardım önerdi ve projenin 95 milyon dolarlık büyük bir kısmını finanse etme noktasına geldi. 1969’da Ay’a ilk ayak basanların projesi olan Apollo’nun maliyet tahminlerine kıyasla düşük bir fiyata sahip olan bu Ay projesinin maliyeti 150 milyon dolara yakın. Morris Khan’a göre, İsrail’in ABD’ye, Rusya’ya ve Çin’e gitmesi gibi Ay’a gitmesi de “gerçekten ihtiyaç duydukları gururu” ve “olağanüstü bir başarıyı” getirecek.

İnsanlığın Geleceği Uzayda 

İsrail Havacılık Ve Uzay Sanayisi genel müdürü Yossi Weiss, “Uzayı fethetmek sadece teknolojik gelişmeleri ispatlamak değil, aynı zamanda Dünya’nın doğal kaynaklarını hızlıca israf eden insan türü için acil bir ihtiyaç. Yardım planlarını düşünmek zorundayız çünkü Dünya küçülüyor. Bu yüzden insanlığın geleceği uzayda” diyor.

Görevin gençlerin bilimsel merakını uyandırması bekleniyor. Morris Khan, “Apollo’nun ABD’de yarattığı etkinin benzerini yaratmayı deniyoruz.” diyor. O sırada Kfir Damari söze giriyor ve gülümseyerek devam ediyor, ” Çocukların uzay, dinozorlar ve robotlar hakkında oldukça heyecanlı oldukları söyleniyor. Robotik uzay aracımızla iki temamız var. Projeden çocuklara bahsettiğimiz zaman, gözlerinde adeta yıldızları görüyoruz” diyor.

Ona göre, bu proje İsrail uzay sanayisi için bir dönüm noktası olacak, ilaveten, şimdiye kadar fırlatılan uyduların güvenlikle ilgili kısımlarında da önemli bir rol oynayacağına işaret ediyor. Üstelik hiçbir kamu yardımını kabul etmeyen İsrail projesi, diğer özel girişimleri de uzaya fırlatmaya teşvik edebilir.  İsrail Havacılık Ve Uzay Sanayi kurucusu Ofer Dorou, makul bir fiyatla Ay’a bir uzay aracı göndermenin Dünya’ya yol göstereceğini düşünüyor.

Kaynak

16
like
2
love
0
haha
2
wow
0
sad
1
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Sinan Parlakali yunus önenHüseyin çetinReha KarakayaVedat Yılmaz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Emeğine sağlık Bilge. Teknik bir çalışma olmuş.

turuncumavi
Üye

Canım ATAM boşuna İstikbal göklerdedir dememiş Tebrik ediyorum bu gençleri

Sinan Parlak
Üye

95 milyon dolar nedir yahu?Bir devlet satın alırsın o parayla.

ali yunus önen
Üye

neden bizde yapmıyoruz?

nazgulbacanagi
Yazar

Çok kolaya kaçmışlar 50 yıldır ABD Rusya kendilerini yırttı Ay’a gitmek için. İnsan biraz daha büyük hedef koyar 🙂