Istakozlar, en normal hayvanlar sayılmazlar. Başka kabukluları ve birbirlerini yemeleri ile bilinmeler, ses tellerinin olmaması ve iki midelerinin olması, garip özelliklerinin sadece başıdır. Işte ıstakozlar ile ilgili birkaç şey daha:

Bir Zamanlar Fakir Yemeği Sayılıyorlardı

Orta Çağlarda ıstakoz pahalıydı ve çok değerli bir besin olarak sayılıyordu. Etlerinin yenmesi yarı sıra, iç organlarının bazıları mide ağrısı için kullanılırdı.

18. yüzyılda ve 19. yüzyılın başlarında ise ıstakozlar o kadar yaygındılar ki, etleri domuzlara yedirilirlerdi ve kabukları ezilerek gübre olarak kullanılırdı. Massachusets’te bir grup hizmetçi, ustalarının onlara haftada 3 defadan daha sık ıstakoz yedirmemesi için onları mahkemeye vererek kazanmışlardır.

Genelde Pişmeden Önce Kırmızı Değillerdir

Pişerken kabuklarında protein ve renk pigmentleri arasındaki bağlar kopar ve kırmızı renk açığa çıkar. Doğada Amerikan ıstakozlar yeşilimsi kahverengidir ve Avrupa  ıstakozları koyu mavi renklidir. Yedikleri şeylere göre mavi, sarı, yeşil veya bu renklerin karışımları da olabilirler.

Yüzlerinden Işerler

Gözlerinin altındaki açıklıklardan işerler. Dahası, erkek bir ıstakoz başka bir ıstakoz ile dövüşürken kendini belirtmek için rakibinin yüzüne işer.

Dişi ıstakozlar en güçlü ve agresif erkeği seçerler. Agresif erkekleri yatıştırmak için de feromonlar kullanırlar. Bu feromonlar da idrarlarındadır.

Sağak veya Solaktırlar

Aslında tam olarak değil. Küçük bir ıstakoz iki eşit kıskaç ile hayata başlar. Yaşamı boyunca bunların birisi dominant, büyük bir kıskaca dönüşür. Bu kıskaca “kırıcı” kıskaç denir ve kabuk kırmakta kullanılır. Diğer, daha küçük kıskaç ise eti yenebilir parçalara ayıran “kesici” kıskacıdır.

Normal Canlılar Gibi Yaşlanmazlar

Yetişkin olduktan sonra kabuk atma, üreme ve büyüme yeteneklerini kaybetmezler. Yaşlanmazlar ve yaşlandıkları için ölmezler. Ancak bu, ölümsüz oldukları anlamına gelmez. Çoğu ıstakoz başka canlıların etkisi ile veya kabuk atacak enerji (besin) kalmadığı için kabuk atamayıp hastalandıkları için ölürler.

Hayatlarının ne kadar uzun olduğu bilinmemektedir. Tahminler 50 yıla kadar gidebilmektedir. Yetişkin bir ıstakoz 600-900 gram arasında olsa da daha da büyüyerek 20 kilograma ulaşan ıstakozlar rapor edilmiştir.

11
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
İlkay BozkuşyellowredReha KarakayaMaydoganTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Bunu nasıl yiyorlar hayret.

mustafa
Üye

Hiçbiri değilde işemeleri çok garibime gitti.

Sinan
Yönetici

İşeme durumları gerçekten komik ve ilginçmiş :DD

İlkay Bozkuş
Yazar

Bilgi için teşekkür ederim.

yellowred
Yazar

hayatta yiyemem..