Özellikle mimar olmak isteyen arkadaşlar için yazıyorum .

Eğer mimar olmak istiyorsanız, şimdiden kendinizi geliştirebilirsiniz. Mimarlıkta resim çizilmez, tasarım yapılır. Tasarladıklarınızın uygulanması için de sunum gerekir. İşte “resim” bu noktada devreye girer. Hem elle, hem de bilgisayarda çizim yapmak mimarlık eğitimi sırasında da öğrenilir.

Yeter ki isteğiniz olsun ve biraz da yetenek.Size önerim; kara kalem resim yapayı deneyin. Gördüklerinizi oranlı olarak kağıda aktarın, arkasında kalanları perspektifte olması gerektiği gibi çizmeye çalışın. Öndekileri daha belirgin çizin, ağaç, insan vb figürler çizin. Bu daha da artırılabilir. Eğer şimdiden çizim yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, çevrenizdeki Halk Eğitim ya da özel kurslardan yararlanabilirsiniz.

Yetenek doğuştan gelir ama geliştirilmesi gerekir. Resimde çok başarılı olamasanız da yapı, tasarım ve diğer bilgilerle iyi bir mimar olabilirsiniz.Sayısal derslerinize ağırlık verin. Başarılar. Mimarlık eğitimi, çok yönlü bir eğitimdir. Yapı bilgisinin yanı sıra, genel tasarım bilgisi, şehir ve bölge planlama, peyzaj, dekorasyon, endüstriyel dizayn, aydınlatma, malzeme vb alanlarda da eğitim alınır. Bu nedenle de yetenekten önce istemek gerekir.

Yetenek için ise, geniş perspektife, bakışa sahip olabilmek, matematiği hayatın içinde kavrayarak uygulayabilmek, bakmak değil görmek, görebilmek ve algılayabilmek gibi yeteneklere sahip olmak mutlaka gerekir.Teknik çizim, çizim bilgisi, tasarım bilgisi, ve benzeri özellikler Mimarlık eğitiminin temelleridir.Statik, Betonarme, Planlama, tümden gelim ve tüme gidim, fonksiyonel algı vb.hem eğitimle elde edilen, hem de uygulamayla gelişen özelliklerdir.

7
like
2
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Can canziyaTriskacocuIce coldyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Güzel bir meslek olabilir. En azından pratik yoğunluklu olması işe heyecan katıyor

Can can
Üye

Yetenek için ise, geniş perspektife, bakışa sahip olabilmek, matematiği hayatın içinde kavrayarak uygulayabilmek, bakmak değil görmek, görebilmek ve algılayabilmek gibi yeteneklere sahip

ziya
Üye

Özgün fikirler şart bu alanda hayal gücü zengin olacak önce bir mimarın sonrası gelir zaten

Triskacocu
Yazar

Mimar olacak değilim ya

Ice cold
Üye

Hayal dünyası genis olmalı