Evet İzlanda’da Türkleri öldürmek yıllarca yasalmış! Bende ilk duyduğumda şaşırmıştım. Neden olabilirdi ki? Ancak biraz araştırınca adamlar haklıymış dedim.

Şimdi en baştan başlayalım. Barbaros Hayrettin Paşa Osmanlı Devletinin desteğini arkasına alarak aslında Müslüman olan ancak bir süredir İspanyolların hüküm sürdüğü Cezayir’i ele geçirdi. Cezayir Osmanlı’ya bağlı olsa da başkente uzak olmasından dolayı özel bir statüsü vardı.

Burada üslenen reisler önceleri Avrupa kıyılarına seferler yaptılar. Daha sonra Avrupalıların yeni yerler bulmasıyla büyük zenginlikler getirdikleri gemileri Cebel’i Tarık boğazı yakınlarında yağmalamaya başladılar. Sonraki dönemlerde Avrupa Amerika’yı keşfetmiş ve asıl zenginlikleri orada bulmuştu. Bunun üzerine Cezayir’de bulunan korsanlar Amerika’dan gelen gemileri yağmalamak amacıyla atlas okyanusuna açılmaya başladılar. Mesafe çok gelince de atlas okyanusunda bulunan bazı adaları ele geçirip üs haline getirdiler.

Bunlardan en ünlüleri Karayipler de bulunan Turks ve Caicos adaları ki şuanda İngiltere’ye bağlı bir devlet diğeri ise İngiltere ana karasının güney batısında bulunan Lund adası. Ve olayımızın başlangıcı Lund adası. Hollanda asıllı kaptanımız Küçük Murat reis Lund adasında üs kurmuştu. 1627 yılında denize açılan murat reis önce Manş boğazını aşmış ardından kuzey denizini geçerek İzlanda’ya varmıştı. 26 gün boyunca adayı elinde tutan Murat reis birçok ganimetle ve 400 esirle adadan ayrılmıştı.

*Seferin ünlenmesini sağlayan kitap. Yazar esirler arasındayken fidye ile kurtulmuş ve bu kitabı kaleme almıştır.

Bu kadarcık değil başka reisler tarafından 2 sefer daha yapılan İzlanda’da artık sinirler atmış olacak ki 1970’li yıllara kadar sürecek adaya ayak basan Türklerin öldürülmesi yasal hale getirilmiştir. 70’ler de bu tehdidin kalktığını düşünecekler ki yasa kaldırılmıştır. Yani artık güven içinde seyahat edebilisiniz.

* Küçük Murat reis’in seferleri

9
like
1
love
2
haha
8
wow
0
sad
2
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Taha avcıali yunus önenReha Karakayaresmiye karHüseyin keskin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Fizik kurallarına göre etki- tepkiyi doğurur.Eden bulur başka bir ifadeyle. Bu duruma örnek olabilecek bir örnek.

nazgulbacanagi
Yazar

Kimin başına gelse aynı önlemi alırdı haksız değiller.

Taha avcı
Üye

İzlanda kim yaa sanki bize güçlü bir ülke

PopziYaz
Üye

Sabrın bir gün tükeneceğini gösteren iyi bir örnek.

Sinan
Yazar

Bir laf vardır ya; “Ah Şu Çılgın Türkler” diye… Çılgınlık ölüm ilanı çıkarttırmış.