Bu yazıda en sevdiğim Hint Filmlerini sizler için hazırladım ve her birini gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Hint filmlerinde konu okumak benim tarzım değil çünkü Hint sineması sürprizlerle doludur. Konu okumak sanki bir şeyleri bozacak gibi gelir bana. Ben her filmin altına bir kaç cümle ile bir şeyler yazdım. Elimden geldiğince sade olarak. Okuyup okumamak sizlere kalmış. Filmleri izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

1) Ghajini

Sanjay Singhania Hindistan’ın en zengin iş adamlarından biridir. Nişanlısı Kalpana ile mutlu bir beraberliği vardır. Korkunç bir saldırıya maruz kalırlar ve mafya lideri olan Ghajini; Kalpana’yı Sanjay Singhania’nın gözleri önünde öldürür. Saldırı sırasında kafasına darbe alan Sanjay hafızasını kaybeder ve 15 dakikada bir hafızasındaki her şey silinir. Ghajini’yi bulup intikamını almak artık onun için çok zordur.

2) Jab Tak Hai Jaan

Samar Anand kendi içine kapanık biridir ve hayatının aşkı Khushi’den ayrı bırakılmıştır. Geçmişinden kaçmak için Londra’dan Kashmir’e gelir ve orada Akira ile tanışır. Akira bir televizyon kanalı için çalışan bir kişidir ve Samar’ı sevmeye başlar.

3) Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar)

Harfleri, sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel muamelesi görmesi, çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatını ve başarısını anlatan bir filmdir.

4) Bajrangi Bhaijaan

Pakistanlı ve dilsiz olan Shahida için ülkesinde her türlü tedaviye başvurulur ancak olumlu bir sonuç alınamaz. Çaresiz anne Hindistan’ın bir yerinde tedavi edileceğini öğrenir ve yola düşerler. Yolda anne ve kız birbirlerini kaybederler. Anne, kızı olmadan ülkesine dönmek zorunda kalır. Küçük Shahida ise kendisini Hindistan’da bulur. Hindistan’da Pavan ile karşılaşan Shahida’yı; Pavan ailesine kavuşturabilecek midir?

5) PeeKay

Bir uzaylıyı canlandıran Aamir Khan keşfetmek için geldiği dünyada soyulur ve uzay gemisini geri çağırmasına yarayan kumandayı kaptırır. Ardından kumandanın peşine düşer ve araştırırken sık sık sana ancak Tanrı yardım edebilir kelimelerini işitir ve bunun üzerine Tanrı’ya ulaşma çabalarına girer. Hindistan gibi bir çok dini inancın yaşandığı bir ülkede bu çok zordur. Aamir Khan’ın usta işi performansına ve bu güzel filme bir çoğunuz hayran kalacaksınız.

6) 3 Idiots (3 Ahmak)

Üç öğrencinin Hindistan’daki en iyi mühendislik okuluna başlamalarını ve okul boyunca yaptıklarını konu almakta. Filmde eğitim sisteminin daima bir yarış üzerine kurulu olduğuna ve herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve en yakın arkadaşlarının bu yarış sisteminde yaptıklarına değinilmekte.

7) Airlift

Başrolünde Akshay Kumar’ın oynadığı film gerçekte yaşanmış olan 1990’lı yıllarda Kuveyt’te bulunan Hintlillerin oradan büyük bir hava operasyonu ile tahliye edilmesini anlatmaktadır.

8) My Name is Khan

Rızvan Khan (Shah Rukh Khan) Hindistan’da dünyaya gelmiş bir Müslümandır. Doğuştan otizmin Asperger sendromuna sahip olan Khan annesinin büyük sevgi ve ilgisiyle hayata devam eder. Genç yaşlara geldiğinde annesini kaybeder ve erkek kardeşinin yanına Amerika’ya gider. Orada Hindu bir kadınla evlenir (Kajol) Hayatlarına mutlu bir şekilde devam ederken 11 Eylül felaketi gerçekleşir ve Müslümanlara ön yargıyla bakılmaya başlanır. Kötü olaylar sonucu sevdiği kadından ayrı düşen Rızvan Khan onu yeniden kazanabilmek için zorlu bir serüvene atlar.

Önemli not: Duygusala çabuk bağlayan arkadaşlara mendil eşliğinde tavsiyedir 🙂

9) Dangal

Mahavir Singh Pogat eski bir güreşçi ve bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kardeş Babita Kumari ve Geeta Pogat çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi almaya başlarlar. Babalarının verdiği eğitim ile büyük güreşçi olabilecekler mi? Bu film için rol gereği çekimlerden önce 28 kilo alan Aamir Khan, karakterin gençlik dönemini canlandırmak için ise 20 haftada 25 kilo vermiştir.

10) Black

Paul ve Catherine evlenirler kısa bir süre sonra da Michelle adını verdikleri bir kız çocukları dünyaya gelir. Michelle doğuştan duyamaz ve göremez. Anne ve baba Michelle’i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışsalar da küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Paul kızını bir kliniğe kapatmak ister tam da bu günlerde ailenin hayatına Debraj Sahai adında özel bir eğitmen girer.

11) Sultan

Sultan filmi profesyonel ve kişisel hayatında sorunlarla boğuşan Sultan Ali Khan’ı temel alıyor. Boksör küçük köyünden çıkarak dünyayı yerinden oynatacak bir sporcuya dönüşebilecek mi? Aarfa ile arasında olan aşk nasıl bir hal alacak? Fazla bir şey söylemek istemiyorum sanki her kelime spoiler gibi geliyor. Benim için şimdiye kadarki en özel Salman Khan filmi.

12) Koş Milkha Koş

Filmde ”Uçan Sih” olarak adlandırılan dünya şampiyonu olan koşucu Milkha Singh’in hayatı anlatılıyor. Ayrıca sporcunun ailesine, aşk hayatına ve Hindistan tarihinde de değiniliyor.

13) Ek Tha Tiger

Pakistan füzelerinin teknoloji sırlarını satmaya çalışan şüpheli bir bilim adamının hikayesini anlatan bir filmdir. Hindistan hükümeti profesörün faaliyetleri hakkında bilgi edinmek için Tiger kod adıyla bilinen gizli bir ajan gönderir. Filmin yaklaşık yarım saatlik bölümü Mardin ve İstanbul’da geçmektedir. Tiger Zinda Hai adlı filmde bu filmin devamı niteliğinde çekilmiştir.

14) Pi’nin Yaşamı

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir gemi içindeki tüm canlılar ile birlikte batar ve bir can kurtaran filikası uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise; bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard adında 300 kiloluk bir Bengal Kaplanı ve Pi adında 16 yaşında bir çocuktan oluşmaktadır.

15) Kaabil

Sevgilisini acımasızca öldürdükleri için intikam almaya çalışan görme engelli bir adamın sıra dışı değişimini ve intikam planlarını anlatmaktadır.

10
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Çalı Kuşuilhami10ayMusa PakOsman36serhat ergün Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hllyldrm1299
Yazar

Her çocuk özeldir filmi ile 3 aptal dizisini izlemeyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Dikkat çekici bir o kadar da faydalı bir içerik olmuş. Teşekkürler.

Aycan
Yazar

Çoğunu izledim, izlemediklerimi de izleyeceğim. Bollywood filmlerinin bambaşka bir havası olduğunu düşünüyorum. Emeğine sağlık Okan 🙂

Dost
Üye

My Name Is Khan favorim.Bajrangi Bhaijaan,Sultan,Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar)ve Ghajini de izleyip çok beğendiğim filmler.

Dost
Üye

Bir çoğunu izledim ve çok beğendim.Özellikle Dangal,

Olupapatya
Yazar

Hepsini izlemiş olmak çok gurur verici bir şey ama ben Salman Khan’ın filmlerini daha çok seviyorum. Neden bilmiyorum ama bana daha anlamlı geliyor. Çok güzel bir çalışma kaleminize ve yüreğinize sağlık.