The Cured – İyileşenler

Henüz dün (28 Haziran 2018) izlememe rağmen etkisinden kurtulamadığım 2018 yapımı irlanda yapımı bir zombi filmi. The Curedİyileşenler konusu ile ön plana çıkan bir yapım. Bilim kurgu ve zombi filmlerinden aşina olduğumuz akışın tersine distopik yapısı ve ağır dram içeriği ile filmi baştan sona sorgulamanıza neden oluyor.

Spoiler vermeden ne demek istediğime ve konusuna gelecek olursak, zombi virüsü yayılmış, ve bir zaman sonra bu virüsü tersine çeviren yani iyileştiren bir ilaç geliştirilmiştir. İşi kötüsü zombi’den tekrar insana dönenler yani iyileşenler yaptıkları herşeyi tüm detayına kadar hatırlamakta ve bunla mücadele etmektedir.

28 Days Later ve 28 Weeks Later

28 Gün sonra (2004) filminin çok tutmasından sonra serinin devamı olarak çekilen 28 Hafta sonra (2007) aslında birbirinden bağımsız senaryosu ile iki ayrı zombi filmi. Bu filmleri spoiler vermeden anlatmak zor, ama distopya seviyorsanız, Dünya’nın sonu temalı filmlere ilgi duyuyor iseniz ikisininde çekim açıları, mekanlar ve efektleri cidden çok etkileyici.

28 Days Later Trailer

28 Weeks Later Trailer

Warm Bodies – Sıcak Kalpler

Bu filmi nasıl anlatmalı bilemiyorum. Bir kere farklı bir bakış açısı olduğu kesin. Yine spoiler vermeden özetlemeye çalışalım ve neden 3. sırada olduğunu anlatalım. Bu film bilinen zombi filmlerinin aksine, zombi olan ama virüse beyni ile karşı koymaya çalışan bir gencin virüsü kapmayan bir kıza aşık olmasını ve onu diğer zombilerden korumasını anlatıyor. Klasik zombi gerilimi bir hayli mevcut olmasına rağmen, filmin dinamikleri romantizm ve macera üzerine kurulu. Eğer izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken bir zombi filmi.

Zombieland

Anlatılmaz yaşanır cinsinden bir zombi filmi. Bir kere inanılmaz eğlenceli kurgusu ve akıcı bir akışı var. Film çok duraksamadan, ağırlaşmadan ve izleyiciyi yormadan klasik zombi konusunu ele alıyor. Birbirinden farklı karakterlerin zombi virüsünden kurtularak bir araya gelmesini ve hayatta kalmasını heyecanlı, eğlenceli ve bol maceralı bir tema ile anlatıyor.

Train to Busan

Size World War Z yada Resident Evil gibi klasikleri anlatmak yerine, izlemediğinizi olası saydığım zombi filmlerini seçmeye çalıştım bu listede. Tabi listemizde bir Japon filmi olmasaydı olmazdı. Train to Busan iyi bir zombi filmi. Çekimleri, çekim içindeki efektleri gerçekten taktire şayan. Akılcı kurgulanmış mekanları, klasik zombi dinamiklerinin aksine world war z’de ilk defa karşılaştığımız koşan, parçalayan, güçlü zombi algısını bu filmde bol bol göreceksiniz. Ben tek mekandan sıkılırım tek mekan filmlerini sevmem diyenler için ideal bir film değil. Çünkü film adından da anlaşılacağı gibi Tren de geçiyor. İyi izlemeler.

10
like
1
love
2
haha
4
wow
0
sad
6
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Reha Karakayaİlkay BozkuşyellowredEnesMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hilal
Üye

Ama bunlar çok fazla korkutucu :/ Emeğine sağlık ayrıca hoşgeldin aramıza.

okan88
Yazar

Sıcak kalpler gerçekten ilginçti.

Reha Karakaya
Yazar

İnsanın içi ürperiyor.

İlkay Bozkuş
Yazar

Hepsini izledim güzel filmler. Sıcak kalpler farklıydı. Zombinin neler düşğndüğünü bilmiyorduk şimdiye kadar.

yellowred
Yazar

bu tarzı sevmiyorum.