Merhaba sevgili popzingiller bugün sizlerle insan eli ile inşa edilen en muhteşem yapıdan bahsedeceğim. Muhteşem mimariler ve mühendislik harikaları olan bu yapılardan bildiğiniz gibi en uzun olanı reklamlarda bile sürekli karşımıza çıkan Burj Khalifa  idi.

2010 yılında inşa edilen Burj Khalifa 829.8 m ile dünyanın en yüksek binası unvanına sahiptir. Bu tahtı önümüzdeki yıllarda ele alacak yapı ise 1000 m uzunluğu ile Kingdom Tower olacaktır.

Şuan ki hali ile Burj Khalifa inovatif dizaynı ev aerodinamik yapısı rüzgarı kesip geçiyor ve türbilansı azaltıyor. Bu dizaynla doğrudan stabilite arttırılmış oluyor. Stabilite ve dizayn Burj Khalifa’ nın hayranlık uyandıracak mimarisinin birkaçı. Burj Khalifa en yakın rakibine şuan neredeyse 200 m farkla daha uzun ancak Kingdom Tower geldiğinde bu tahtı 172 m farkla sollayacak ve tahttan indirecek.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi tahtı elinde tutan Burj Khalifa ve diğer uzun yapılar yer alıyor. Gelelim zirveye oturacak olan Kingdom Tower’ e..

Suudi kraliyet ailesinden gelen ve dünyanın en zenginleri listesinde ön sırada olan prens El Velid Bin Talal’ ın temelinin atış töreninde bulunduğu Suudi Arabistan’ın Cidde(Jeddah) şehrinde inşa edilecek kuledir.

1000 m ‘yi geçmesi planlanmaktadır. 2014 yılında başlanmıştır ve şuan inşaası devam etmektedir.

Yapımı  tanınmış şirketlerden olan Bin Ladin Group tarafından gerçekleştirilen bu dev gökdelenin maliyetine ise tam tamına 1.23 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmıştır.

Ayrıca kulenin yapımında 80 bin ton çelik kullanılacak, inşaat sahası 530.000 metre karelik bir alanı kaplayacak ve toplamda 200 katlı bir gökdelen inşa edilecek. Dev kulenin 157.katında ise balkon tipi teras yer alacak ve çeşitli etkinlikler burada gerçekleştirilecek.

Yapımı tamamlandığında Burj Khalifa’ ya göre 172 metre farkla aşacak olan Kraliyet Kulesi’ nin tasarımcısı ise her iki dev projede de mimari çizimi yapan İngiliz mimar Adrian Smith’ dir.

Artık yapılınca en yüksel gökdelen listemizi aşağıdaki gibi değiştiririz.

Keyifli okumalar..

18
like
9
love
1
haha
0
wow
0
sad
3
angry
35 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
34 Yorum yazarları
Kara penceKoray CömertARİF YILDIRIMEMRULLAH ACABEYSERDAR ÖZDEMİR Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hasan tarakçıoğlu
Üye

1000 m geçecek ama tam uzunluğu belli değil mi

Çalı Kuşu
Yazar

Okuduklarımı görüyor olmak yaklaşan sona delil olsa da içimde hiç ürperme duymuyor olmam herhalde meselenin ciddiyetini henüz okumamış olmamdan ileri geliyor.

ARİF YILDIRIM
Üye

Yüksekliği muazzam olacak desenize

EMRULLAH ACABEY
Üye

depreme dayanıklı mı acaba

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

ilginç