Uyarı: Bu yazı, seri katil Jeffrey Dahmer‘ın hayatını ve suçlarını anlatmaktadır. Cinsel suçlar,cinayet, kan ve iç organlardan bahsedilir. Rahatsız edici görseller ve aşırı tanımlamalardan kaçınılmıştır.

Jeffrey Lionel Dahmer, daha yaygın olarak “Milwaukee Canavarı” olarak bilinir. 1978 ile 1991 yılları arasında 17 erkek ve erkek çocuğun tecavüzü, cinayeti ve parçalanmasının suçlusudur. Sonradan gerçekleşen cinayetlerinde nekrofili, yamyamlık ve vücut parçalarının korunması ile ilgili suçları vardır.

BDP, Şitzotipal kişilik bozukluğu ve psikotik bozukluklar tanısı konulduysa da yargılanması sırasında “akıl sağlığı yerinde” sayılmıştır ve 1992’de 15 ömür boyu hapis cezası almıştır.

Erken Hayatı

1960’ta doğmuştur. Çocukluğunun erken dönemleri hakkında farklı kaynaklar farklı şeyler söylemektedir. Enerjetik ve mutlu bir çocuk olarak tanımlanmıştır ancak 4. doğum gününden önce girmek zorunda olduğu bir ameliyat sonucu sessizleşmiştir. Aile hayatının gergin olduğunu ve anne-babasının çok sık tartıştığını anlatmıştır.

Genç yaşlarda böceklere ilgi salmıştır ve ölü böcekleri kavanozlarda toplamıştır. Bir süre sonra bunu yol kenarında bulduğu ölü hayvanlara da genişletmiştir ve ölü hayvanları birkaç arkadaşı ile beraber kesip araştırmıştır.

Ölü bir köpeğin başını kesip kafatasını büyük bir tahta çarmıha yerleştirip bahçeye koyduğu bilinmektedir. Kemiklerin birbirine vurunca yaptığı sesi sevdiği söylenmektedir.

Fotoğraf: Dahmer’ın gençliği.

Genç Hayatı

Gençliğinde bira ve sert alkol ile sorunları olmuştur. Eşcinsel olduğunu keşfetmiş ve saklamıştır. Dominasyon fantazileri geliştiren Dahmer’ın fantazileri bir noktada çocukluğunu tanımlayan hayvan parçalama fantazileri ile çarpışmıştır.

Hoş bulduğu bir sporcuya tecavüz etmeyi planlamıştır ve onu beklemek için çalılara bir beysbol sopası ile saklanmıştır, ancak sporcu o gün orada koşu yapmamıştır.

Ilk cinayeti

18 yaşında, 1978’de, doğa yürüyüşü yapan Steven Mark Hicks’i evine davet etmiş ve beraber alkol içmeyi önermiştir. Kabul eden Hicks, beraber onunla evine gidip birkaç saat oturduktan sonra, Dahmer’ın kendi söylediklerine göre “Gitmek istemiş, ancak Dahmer gitmesini istememiş.”

10 pound bir dambıl ile Hicks’i bayıltıp ölümüne boğmuştur ve vücuduna anlatılamaz şeyler yapmıştır. Vücudunu sonraki gün parçalayıp gömmüştür ve haftalar sonra vücudunu tekrar açığa çıkarıp asit içinde etini çözdükten sonra kemiklerini parçalayıp arka bahçesinde dağıtmıştır.

Tutuklanması

1991’de 100 dolar karşılığında 3 erkeğe çıplak fotoğraflar için poz vermeleri daveti üzerine, 32 yaşındaki Tracy Edwards onunla evine gelmiştir.

Dahmer, Edwards’ın ellerini bağlamıştır ve bir bıçakla onu tehdit ederken kalp atışını dinlemiştir ve kalbini yemek istediğini söylemiştir. Bunun üzerine korkan Edwards, yavaş başlamak istediğini söyleyip bira içmeyi tavsiye etmiştir. Dahmer kabul etmiştir.

Otururken, Dahmer’ın dikkatinin dağılmasını bekleyip banyoya gitmeyi istemiştir ve ayağa kalkınca Dahmer’ın dikkat dağınıklığını kullanıp bir yumrukla dengesini bozarak o kalkamadan ön kapıdan kaçarak polisi çağırmıştır.

Saat 11.30’da elleri bağlı bir şekilde 2 polis tarafından sağ çekilmiştir ve “Bir ucubenin” ellerini bağladığını anlatmıştır. Polis ile beraber Dahmer’ın apartman odası 213’e giderek Dahmer’ı bulmuşlardır. Polislerin birisi olan Rolf Mueller, apartmanı şüpheli bulmuştur (Apartmanda bulunan hidroklorik asit miktarı sebebiyle), ve Dahmer yanında değilken yatak odasını incelerken bir çekmecede bir insan vücudunun parçalanmasının farklı aşamalarını gösteren polaroid resimler bulmuştur.

Odaya çağırdığı iş arkadaşına “Bunlar, sanırım gerçek.” diyerek fısıldamıştır  ve bunun üzerine Dahmer polise yumruklarıyla saldırmıştır. Çabuk bir şekilde kontrol altına alınan Dahmer’in ellerini bağlamışlardır ve destek çağırmışlardır. Bu olaylar sırasında olay yerinde olan ikinci polis Robert Rauth, inceleme için buzdolabını açınca içerisinde en alt çekmecede siyahi bir erkeğin kesilmiş başı olduğunu görmüştür.

Dahmer, yerde tutuklu bir şekilde yatarken başını yana çevirip “Yaptıklarım için, ölmüş olmayı hak ediyorum.” cümlesini söylemiştir.

Kabullenme

Bir sonraki gün başlayan sorgulama, 2 hafta kadar bir dönemde devam eden sorgulamaları beraberinde getirmiştir ve Dahmer toplam 60 saat kadar sorguya çekilmiştir. “Çok fazla korku yarattığını ve mantıklı olan tek şeyin bunlara bir son verip her şeyi açıklamak” olduğunu söylemiştir.

17 genç erkeğin cinayetini kabullenmiştir, bununla beraber 2 tam vücut ve 2 kafatasını sakladığını, istemediği kemikleri kimyasallarda çözdüğünü ve cesetler ile cinsel olaylar yaşadığını kabullenmiştir. Bu cinsel olayların cesetlerin iç organlarını da kapsadığını eklemiştir. Bazen iç organlar ve insan eti parçaları yediğini de söylemiştir. Banyosunda parçaladığı cesetlerin kanını akıttıktan sonra sevdiği parçaları hasat edip gerisini asitte çözdüğünü kabullenmiştir ve tutuklanma ve yargısına çok direnmemiştir.

Fotoğraf: Soldan Sağ Jeffrey Dahmer ve Christopher Scarver.

Ölümü

1992’de hapis cezasının başlangıcından sadece 2 yıl sonra, 24 Kasım 1994’de hapishanede başka bir suçlu olan Christopher Scarver tarafından ölümüne dövülmüştür.

O gün birlikte banyo temizleme görevi için seçilen Dahmer ve Christopher çalışırken, hapishanedeki birçok kişinin aksine çok öfkeli olan ve hiçbir pişmanlık belirtisi göstermeyen Dahmer’dan bıktığını ve onun tehlike oluşturduğuna inandığı gerekçesiyle, banyoda bulduğu metal bir çubukla kafasına 2 defa şiddetle vurarak onu öldürmüştür.

Ölüm Sonrası

2017’de çıkan “My Friend Dahmer” isimli bir dram filminde hayatı anlatılmıştır. Bunun dışında Slayer grubunun “213” isimli şarkısında (Dahmer’ın apartman numarası) suçları anlatılmıştır. Şarkının korkunç tonu ve sözleri suçlarının iyi bir özetini yapmaktadır.

13
like
3
love
0
haha
4
wow
4
sad
2
angry
10 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Temel UçakMurat SiyliReha KarakayaTriskacocumustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Bu tip seri katiller hakkında bilgileri okumak hoşuma gidiyor.Ama bir insan bir insanın nasıl canına kıyabiliyor zevk için anlamıyorum.

Temel Uçak
Üye

Baya ilginçmiş ama güzel yazmışsın

Murat Siyli
Yazar

İçinde bulunduğu ortam kişiyi bu yönlere itebilir

Triskacocu
Yazar

Seri katil yazı için uğraşılmış tabi emeğe sağlık

Reha Karakaya
Yazar

Acaba nasıl bir ruh hali içerisindeki böyle şeyler yaşanıyor.