Shakespeare’in Judith adında son derece yetenekli bir kız kardeşi olsaydı neler olurdu? Olası senaryonun tahmin edilmesi zor değil… Gelin hep birlikte hayal edelim: 

Ağabeyi eğitiminde ilerlerken Judith okula gönderilmez. Ailesine göre yaşı gelmiş de geçiyordur, ailesi tarafından evlendirilmek istenir. Judith evlenmek istemez, geriye yapılacak tek bir şey vardır. Hayallerinin peşinden koşmak için evden kaçmak… Sonrasında ise bir kadının tiyatrocu olamayacağı gerçeğiyle yüzleşir. En sonunda da kendisine acıyan bir menajerden hamile kalır ve intihar ederdi… Judith, yalnızca kadın olduğu için geleneksel rollere meydan okuyan tavrıyla herhangi bir güç elde edemezdi. 

Genç yaşta ölüp tek bir kelime dahi yazamamış olan Judith’in mezarı bir sokağın köşesinde durmaktadır. Judith’in ruhu bütün kadınların içinde yaşar. Çünkü büyük şairlerin ölmediğine inanır Virginia Woolf. Onlar sadece ete kemiğe bürünmek için aramızda gezinip fırsat kollarlar. Bu fırsatı ona vermek, bütün kadınların elindedir. Eğer kadınlar ekonomik özgürlüğe sahip olursa, düşündükleri şeyi ifade etmek için özgürlük ve cesaret alışkanlığına sahip olurlarsa, yalnız olduklarını ve ilişkilerin sadece kadınlar ve erkekler dünyasıyla değil, gerçekliğin dünyasıyla sınırlı olduğunu bilirlerse, bu özgür ruh sık sık ete ve kemiğe bürünecektir. Kadınlar kararlı bir şekilde çaba göstermeden asla özgür bir ruha sahip olamayacaklardır. Kadınlar bu yolda yoksulluk ve karanlık içinde kalsalar bile bu çabaya değecektir!

Kaynak: Kendine Ait Bir Oda/ Virginia Woolf

7
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Kara penceKoray CömertGökhan KayamustafaOsman36 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nefest01
Üye

Tüylerim diken diken oldu

Gökhan Kaya
Yazar

Kaleminize sağlık

mustafa
Üye

Teşekkürler kadınlar her dönem zor zamanlar yaşamış.

Osman36
Üye
Osman36

İlginç

Gülsüm Apiş
Üye

JuDith’in ruhu bütün kadınların içinde yasar… Ne güzel bir cümle.