Toplumun sosyal anlamda kanayan en büyük yarası nedir deseler ön yargı ve kapalı düşünce derdim büyük ihtimalle. Herkeste bir “Her şeyi ben bilirim” tavrı, herkeste bir narsistlik. En güzel ırk, en güzel ülke, en hayırlı evlat veya en güzel fizik onunki sanki. Böyle insanlara en az kendininki kadar güzel ve doğru olan diğer şeylerden bahsedildiğinde ilk tavırları ne olur düşünelim hep birlikte.

Birisine “Kanada’da insanlar çok modern. Doğa ülkenin yasalarıyla korunuyor. İş imkanları ve yaşam şartları oldukça iyi” dediğimizde alacağımız cevap ne olur? “O işler öyle olmuyor. Oralar da ne pislikler var ne kötülükler. Sen elalemin ülkesine bakacağına kendi ülkene kurban ol” gibi bir tepkiyle karşılaşabilir miyiz mesela? Daha önce hiç buna benzer bir durum yaşadınız mı? Ben çok yaşadım. “Ya ama bak şu da var” dediğim anda ya ülkemi sevmiyormuşum gibi anlaşıldım ya da kötü biri ilan edildim.

Oysa ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Yaptıklarımızı asla kâfi görmeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız” demişti.

Oysa ki yapmamız gereken dünyadaki son gelişmeleri takip etmek, en çağdaş ülkeler neyi nasıl yapıyor bunu takip edip eğer ülkemiz için faydalı olacaksa bu sistemleri uygulamaktı. Dış ülkeleri kıskanmayacaktık, imrenmeyecektik. Örnek alacaktık. Kültürlerini değil, yeniliklerini, gelişmelerini, çalışkanlıklarını örnek alacaktık.

Şimdi söyleyin bana sizce şu an Atatürk’ün bize gösterdiği yolda yürüyebiliyor muyuz? Onun bu kıymetli sözünü yerine getirebiliyor muyuz? Yoksa biz daha diğer ülkelerdeki gelişmeleri örnek olarak gösterirken bile vatanını sevmeyen biri olarak mı etiketleniyoruz?

Bak kardeşim bunu kabullenmelisin ki önce kendi çevren, sonra Türkiye ve en son dünya bir nebze olsun daha iyi bir yer haline gelebilsin.Hazırsan açıyorum Pandora’nın kutusunu. Kabulleneceğin şey: “En İyi” olan şeyler seninkiler değil. Bu dünya üzerinde kaç kişi yaşıyor haberin var mı senin? Sen kendi iyilerinle yaşıyorsun ve kimseden üstün değilsin.

Lütfen bunu kabullen ki şu toplumlarda var olan yüksek egoyu aşıp insanlık adına, dünya adına ve inandığımız diğer manevi değerler adına güzel şeyler yapabilelim. Dünya’yı sevgi kurtaracak diye bir söz duymuştum oldukça da beğenmiştim. Lakin geldiğimiz bu aşamada dünyayı fikirlerin kurtaracağına inanıyorum.

Düşünmekten, sorgulamaktan asla korkma kardeşim, düşün ki bizim aklımıza gelmeyenler senin aklına gelsin. Düşün ki ülkemiz, dünyamız gelişsin. İnsanoğluna şu kısacık yaşamında kıymetli bir miras bırak. Ama bir fikir buldum diye de aman diyeyim kibir illetine kapılma. Sen kendini takdir etme, bırak çevren senin fikirlerini takdir etsin, sen tevazu göster. O zaman öyle çok sevilip sayılırsın ki..

Kısacası örnek al, düşün, sorgula kardeşim. İzninle benden sana küçük tavsiyeler 🙂 Şu üç günlük dünyaya hiçbir şeyin olmadan gelip arkanda bıraktığın anılarla bu dünyadan göçüp giden bir varlık olduğunu unutma. İnsanın insan olduğunu, herkesin hayatının kendi için en iyisi olduğunu unutma, kimseyi küçük görme. Ne oldum değil, ne olacağım diye düşün.Ve hep yeniliklerin peşinde koş, araştır, oku, sor.

Bunlar “Off kim uğraşacak onlarla ?” deyip üşeneceğin şeyler değil, bir başlasan sonrasında hep zevkle yapacağın şeyler. Sana son ve belki de en önemli tavsiyem de korkmadan düşüncelerini söyle. Kimsenin düşüncesini aşağılamadan her ortamda saygını koruyarak fikirlerini söylemekten asla çekinme! Cesur ol kardeşim ve inan, bu dünya değişecek! Atatürk’ün o kıymetli sözündeki yolda ilerlemeye devam edeceğiz!

13
like
9
love
1
haha
0
wow
1
sad
0
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözBekir AkgülyellowredReha KarakayaMurat tekneci Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Etrafta olup biten gelişmelere yeniliklere göz kapatarak değil, o yeniliklerden ülkemizin de faydalanabilmesi adına bir şeyler yapmaktır vatanını sevmek. Özenmek olarak değil, elin adamı yaptıysa biz daha iyisini, daha güzelini yaparız deyip kolları sıvamak lazım ki onlar bize özensin. Konu ne olursa olsun; her zaman daha iyisini yapacak kapasite de var, zeka da var iş gücü de var. Önemli olan bunları hayata geçirebilmek. Güzel yazın için teşekkürler Aycan.

Mustafa
Üye

bir grup için vatan aşkı sadece hakkında iyi konuşup kendi dünyasında yaşamaktır.

hayal
Üye

Sürekli dillerinden vatan kelimesini düşünmeyenler en azından bu vatanın dağı taşı toprağı içinde bir şeyler yapıp çöplerini etrafa saçmayarak gösterseler bari sevgilerini..

turuncumavi
Üye

Ağzına ve kalemine sağlık Kalbimden geçenleri ne güzel dile getirmiştim 👏👏👏

Nihan Aysima Kara
Üye

Yazıyı güzelleştiren Ata’m