Kaktüs, Kaktakeae familyasınının bir üyesidir. Bu familyanın 1750 kadar türünün her birine kaktüs denebilir. Kelimenin kökeni, eski Yunan felseleci Theoparstus’un ne olduğu bilinmeyen dikenli bir bitkiye verdiği “kaktos” isminden gelir.
Çoğu kaktüs çeşidi su kıtlığı bulunan yerlerde büyür. Farklı boylarda ve şekillerde oluşabilirler. Neredeyse tüm kaktüsler “Succulent”tir. Yani su saklamak için özelleşmiş etli parçaları vardır.

Tüm kaktüslerin “areol” denilen ve çok kısa dallar olan yapılara sahiptir ve bu yapılar kaktüs dikenlerini çıkarmaya yaramakla kalmayıp aynı zamanda kaktüs çiçeklerinin de çıkmasına yardımcı olur. Kaktüs dikenleri, evrimsel olarak gelişmiş yapraklardır, ana maddeleri ölmüş hücrelerdir. Bu sebeple dikenler terleme ile su kaybetmez. Çoğu kaktüs türünün kısa büyüme sezonlarının olması, ani yağmur mevsimlerine tepki göstererek yağmurdan faydalanmalarına yardımcı olur.

Çoğu kaktüsün sahip olduğu küresel yapı, su korumak için maksimum alan sağlarken su kaybetmemek için de en düşük alana sahip olmalarını sağlar.

Fotoğraftaki saguaro kaktüsü, tam boyuna ulaştığında yağmur mevsimi içerisinde 760 litreye kadar su taşıyabilmektedir.

Kaktüslerin birçok kullanım amacı vardır. Meyveleri ve bazı türlerinin etleri besin olarak kullanılabilmektedir.

Kültürümüzde bulunmasa da, dünyanın çeşitli yerlerinde Nopales denilen kaktüsten yapılan yiyecekler yenilmektedir. Yeşil fasulyenin tadına benzer olduğu söyleniyor.

Dikkat çekici bir meyve olan “ejderha meyvesi” veya pithaya meyvesi de bir kaktüs türü meyvesidir. Daha çok bilinen kaktüs meyvesi ise “opuntia” kaktüsünün meyvesidir.

Tek bir tür hariç bütün kaktüs türleri Amerika kıtalarından gelir. Diğer tür ise fotoğraftaki “Rhipsallis baccifera” kaktüsüdür. Afrika kıtası ve Sri Lanka’dan gelmektedir.

Şimdi de görmek isteyenler için birkaç güzel kaktüs çiçeği fotoğrafı:

9
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Nasibe AvcıSinan ParlakKevser akarsuBekir Akgülİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Kaktüs bitkisini her zaman ilginç bulmuşumdur, çok sıcak ortamlarda yetişmelerine rağmen çıkardıkları çiçekleri de. Dünya mutfağında yer edindiğini ilk kez duydum. Bilgilendirme için teşekkürler

Bir Başak Kadını
Üye

Şu kaktüsler ne güzeller, ne muhteşemler, yazı için teşekkürler.

Zeynep Ece
Yazar

güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık:) özellikle tadının fasulyeye benzemesine şaşırdım 😀

Sinan
Yönetici

Bilerek bir kaktüs yer miyiz? Muhtemelen hayır :DD Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, emeğine sağlık Denizcan.

Nasibe Avcı
Üye

Çok değişik şekilleri var.yemek olarak kullanılması da ayrıca ilginç