Karambola, veya Yıldız Meyvesi, ekşi yoncagiller ailesinden Averrhoa Carambola bitkisinin meyvesidir. Bitki Endonezya, Filipinler ve Malezya’dan gelmektedir. Güneydoğu Asya’da, Güney Pasifik, Mikronezya ve Güney Asya’da yaygın olarak tüketilir ve tropik bölgelerde yetiştiriciliği yapılır.

Küçük, yavaş büyüyen ve yaprak dökmeyen bu bitkinin meyvelerinin yan yüzeylerinde ayırt edici girintiler vardır ve meyvenin kesiti bir yıldızı andırır. Bitkinin ince dallarının ahşabı beyazdır ve olgunlaşınca kırmızıya döner. Meyve tamamen çiğ tüketilebilmektedir ancak yemek yapımında da kullanılabilirler. Tatlılar, meyve sularının yanı sıra turşusu bile yapılmaktadır. Meyvenin farklı bölgelerde yetiştirilen varyasyonları arasında tat, asit seviyesi ve şekil değişiklikleri görülmektedir.

Diğer ekşi yoncagiller gibi yüksek miktarda oksilik asit içerirler ve bu madde yüksek miktarlarda zehirlidir ancak normal tüketimde sorun oluşturmaz. İçerdiği başka bir madde, caramboxin, bir nörotoksindir ancak böbrekler tarafından süzüldüğünden sağlıklı bireylerde sağlık sorunlarına sebep olmaz. Böbrek sorunları olan bireylerin yıldız meyvesi tüketmesi sakıncalıdır. Lif ve C vitamini açısından zengindir. 2 orta boy yıldız meyvesi (180 gram) günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

3
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
3 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
Çalı KuşuMuhammet Yiğitmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Turşusunu sanırım tatmak isterdim…

Muhammet Yiğit
Yazar

Uzaktan kayısıya benziyor …

mustafa
Üye

Bu meyveyi biliyordum daha önce duymuştum şekli çok güzel tadı da aynı şekilde güzeldir.