Gelin tarihin tozlu sayfalarına bir göz atalım..

1996 yılında gazetelerin manşetlerini süsleyen, savaş çıktı, çıkacak, çıkıyor haberlerinin yapılmasına sebep olan bu kayalık krizini bir hatırlayalım.

Kardak çok küçük, kaya parçalarından oluşan bir adacık. Üzerinde yaşam yok, aslında o kadar önemsiz ki, iki ülke de benim deyip sahiplenmemiş zamanında burasını. Olay bir Türk gemisinin bu kayalıklara çarpmasıyla patlak veriyor. Türk gemisi, Türkiye sahil güvenliğinden yardım istiyor, Yunanlılar ise bir oldu bittiye getirip adayı sahiplenmek için, ”burası bizim toprağımız, size ancak biz yardım ederiz” diyorlar..

Sizin, bizim diyalogları devam ederken bir grup yunanlı adaya çıkarak yunan bayrağı dikiyor. Bir kaç gün sonra Türk gazeteciler adaya gidip, dikili olan bayrağı indirerek Türk bayrağını dikiyorlar.

Üzerinden kısa bir zaman geçmeden yunanlılar tabiri caizse bir kamyon askeri adaya çıkartarak tekrar kendi bayraklarını dikiyorlar.

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakanı Tansu Çiller. 1974 barış harekatında bütün dünyanın gözü üstümüzdeyken Kıbrıs Barış Harekatını yapmanın sonrasında yaşanan zorlukları bilen Demirel daha ihtiyatlı davranıyor. Tansu Çiller ise çok net ”asker gidecek, o bayrak inecek”

Açıklamalar ardı ardına devam ederken Amerika da olaya dahil oluyor ve ilk kurşunu sıkanın, savaşın fitili ateşleyenin karşısında olacağını açıklıyor. İki ülke de Amerika’yı karşısına almak istemiyor ancak geri adım atmak da istemiyor.

Bütün kuvvet komutanlarının katıldığı bir toplantı yapılıyor ve dönemin Dış işleri müsteşarı İnal BATU bu kayalıkların karşısındaki adaya asker çıkarıp bayrak dikmeyi öneriyor. Bu riskli plan tam anlamıyla herkes tarafından onaylanıyor ve bir gece operasyonuyla Ali TÜRKŞEN’in başında olduğu SAT komandoları onca yunan askerin gözetlemelerine, devriye atan yunan fırkateynlerine rağmen karşı adaya çıkıp Türk bayrağını dikiyorlar.

İki adada iki bayrak, ve iki farklı milletin askerleri eller tetikte, savunma pozisyonunda beklerken, iki ülke Amerika’nın da araya girmesiyle anlaşarak askerlerini çekiyorlar, ve bir kez daha savaşın eşiğinden dönülüyor.

5
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
DostCan kayabilgeÇalı Kuşusalla gitsin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Dost
Üye

Emeğinize sağlık.

Can kaya
Üye

Tarihin ilginç detayları

bilge
Yazar

İşte tarih böyle bir şey..

Çalı Kuşu
Yazar

Biz dünyadan silindiğimiz bir zaman diliminde yer yüzü büyük bir fısıltıyla : ” Paylaşamadığınız onca varlığınız nerede?” diye soracak ya. İşte o anı düşünüp düşünüp ağlanası hâlimize gülüyorum. Yaşasın meczupluk efendim

salla gitsin
Üye

sanki büyük bir balina üstünde de kara varmış gibi bir hiisiyatı içinde oldum