Gelin tarihin tozlu sayfalarına bir göz atalım..

1996 yılında gazetelerin manşetlerini süsleyen, savaş çıktı, çıkacak, çıkıyor haberlerinin yapılmasına sebep olan bu kayalık krizini bir hatırlayalım.

Kardak çok küçük, kaya parçalarından oluşan bir adacık. Üzerinde yaşam yok, aslında o kadar önemsiz ki, iki ülke de benim deyip sahiplenmemiş zamanında burasını. Olay bir Türk gemisinin bu kayalıklara çarpmasıyla patlak veriyor. Türk gemisi, Türkiye sahil güvenliğinden yardım istiyor, Yunanlılar ise bir oldu bittiye getirip adayı sahiplenmek için, ”burası bizim toprağımız, size ancak biz yardım ederiz” diyorlar..

Sizin, bizim diyalogları devam ederken bir grup yunanlı adaya çıkarak yunan bayrağı dikiyor. Bir kaç gün sonra Türk gazeteciler adaya gidip, dikili olan bayrağı indirerek Türk bayrağını dikiyorlar.

Üzerinden kısa bir zaman geçmeden yunanlılar tabiri caizse bir kamyon askeri adaya çıkartarak tekrar kendi bayraklarını dikiyorlar.

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakanı Tansu Çiller. 1974 barış harekatında bütün dünyanın gözü üstümüzdeyken Kıbrıs Barış Harekatını yapmanın sonrasında yaşanan zorlukları bilen Demirel daha ihtiyatlı davranıyor. Tansu Çiller ise çok net ”asker gidecek, o bayrak inecek”

Açıklamalar ardı ardına devam ederken Amerika da olaya dahil oluyor ve ilk kurşunu sıkanın, savaşın fitili ateşleyenin karşısında olacağını açıklıyor. İki ülke de Amerika’yı karşısına almak istemiyor ancak geri adım atmak da istemiyor.

Bütün kuvvet komutanlarının katıldığı bir toplantı yapılıyor ve dönemin Dış işleri müsteşarı İnal BATU bu kayalıkların karşısındaki adaya asker çıkarıp bayrak dikmeyi öneriyor. Bu riskli plan tam anlamıyla herkes tarafından onaylanıyor ve bir gece operasyonuyla Ali TÜRKŞEN’in başında olduğu SAT komandoları onca yunan askerin gözetlemelerine, devriye atan yunan fırkateynlerine rağmen karşı adaya çıkıp Türk bayrağını dikiyorlar.

İki adada iki bayrak, ve iki farklı milletin askerleri eller tetikte, savunma pozisyonunda beklerken, iki ülke Amerika’nın da araya girmesiyle anlaşarak askerlerini çekiyorlar, ve bir kez daha savaşın eşiğinden dönülüyor.

16
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Tuğçe Açıkgözİrem YanıkTaner SekmenSinan ParlakOsman36 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İrem Yanık
Üye

Türk milletine yapılanlar unutulmamalı.

Taner Sekmen
Üye

Bu operasyonda yer alan askerleri ergenekon denen kumpasla içeri aldılar ve gayette mutluydular.

Sinan Parlak
Üye

gechmis zaman medeniyetleri sayesinde bugün prim yapan insanlar,,, 200,000 kişilik ordulariyla istanbul’u bile alabilecek kapasiteye sahip deilken devamli havlamalarinin aslinda bashkalarinin (ab) zigiyle gerdege girmeye calishmalarindan öteye gitmemesi yaninda, tanishtigim ve arkadashim olan yunanlilarin bunlarin bilincinde olup, sorunlarin siyasi nedenlerden kaynaklandigini düsünmekteyim…

Osman36
Üye
Osman36

Başarılı

İlkay Bozkuş
Yazar

ben çocuktum o zamanlar.