Kase çanlar, birçok Asya kültüründe bulunan ve aslını Çin’den alan, açık tarafı yukarıya bakacak şekilde duran çanlardır.

Çapları birkaç santimetreden bir metreye kadar değişen bu çanların bazıları bir tokmakla kenarına vurularak ses çıkarmak için kullanılır, bazıları da kenarlarına bir tokmak sürtülerek sürekli bir nota çalmak için kullanılır.

Çin’de ilk kez Shang Hanedanı zamanında (MÖ 16-11. yy.)ortaya çıktığına kanıtlar vardır ve bu sebeple Çin’de ortaya çıkan ilk bronz cisimlerden sayılır. Asıl amaçlarının tahıl miktarı ölçümü için standartlar olduğu da düşünülmektedir.

Büyük boyutlarda bronz çanlar MÖ 13. yy. civarında dökülmeye başlanmıştır. 2-7. yüzyıl’da budizmin yayılması ile birlikte çanlar daha da önem kazanmıştır ve Çin çanlarını diğer çanlardan ayıran özellik sadece bronzdan değil döküm demirden de yapılanlarının olmasıdır.

Günümüzde çan metali ( 4:1 oranında bakır ve kalay)dan yapılır. Bazı söylentilere göre geleneksel olarak 7 kadar farklı metalin alaşımından (Bunlar altın, gümüş, demir, bakır, kalay, kurşun ve cıva) yapılır ancak bunu desteklemeyen bulgular da vardır.

Geleneksel Çin çanlarında meteorik demir kullanıldığı da düşünülmektedir.

Yoga ve meditasyon kültürünün de bir parçası olan bu çanlar bazı budist dini ayinlerinde de kullanılır. 1970’lerde ABD’ye gelmesinden sonra New Wave müziğinin de bir parçası olmuş ve “Tibet Müziği” olarak pazarlanmıştır.

6
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Kevser akarsuGazel BoyrazÇalı KuşumustafaKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kevser akarsu
Üye

Bizdeki kazanlara benziyor

Gazel Boyraz
Üye

Tasarımları beğendim.İnce bir işçilik var.Ses için aynı şeyi der miyim bilmem..

Çalı Kuşu
Yazar

Çok fonksiyonlu olmalarının yanı sıra özenle tasarlandıkları üzerindeki işçilikten anlaşılıyor efendim. Emeğinize sağlık

mustafa
Üye

Bu canın sesine dayanamıyorum insanlar nasıl seviyor da çalışıyor filan.

Koray Cömert
Üye

yeni objeler tanımak güzel