Kehribar, fosilleşmiş ağaç reçinesidir. On bin yıldan daha uzun bir süredir doğal güzelliği ve rengi için değerli sayılmıştır. Mücevher sayılan kehribar, kuyumculukta kullanılmaktadır.

Kimyasal oluşumu açısından beşe ayrılan kehribar, yumuşak bir maddenin sertleşmesinden oluştuğu için bazen içerisinde bitki ve böcek atıkları bulundurur.

200 derece üzerine çıkarıldığında siyah bir yağ bırakarak bozunur, keten tohumu yağında çözününce “kehribar verniği” oluşturur.

Kehribar farklı renklerde bulunabilir. Bazı nadir kehribar çeşitleri:

Mavi Kehribar

Sadece Dominik  Cumhuriyeti’nde bulunan mavi kehribarın çıkarıldığı yerlerde çalışmak tehlikeli olmakla birlikte, bulunduğu kaynaklar da kısıtlıdır. Araştırmalar sonucunda mavi rengini büyük ihtimal perilen denilen bir maddeden alan bu kehribar çeşidinin görüntüsü oldukça göz alıcı.

Yeşil Kehribar

Yeşil kehribar, nemli ekosistemlerde (örneğin bataklıklar) fosilleşirken çevresinde çürüyen organik maddeye maaruz kalmaktan yeşil bir alır. Bulunması zor olduğu için nadir sayılan değerli bir kehribar türüdür.

Kehribar içinde bulunan bazı böcekler de arkeolojik açıdan değerlidir. Bunların neredeyse yüzde ellisi sinekler olmakla beraber, bazıları daha büyük ve daha eski yaratıklardır. İşte bunların bazıları:

100 Milyon Yıllık Karıncalar

Akrepler

Dinozor Tüyleri

11
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Muhammet YiğitCan canNecati toptaşİlkay BozkuşReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Milyonlarca yıl öncesinde yaşayan canlılar ve onlardan bir parça… Bu kelimelerle anlatılamayacak kadar muhteşem bir şey. Bunlara sahip olan insanlar çok şanslı.

Muhammet Yiğit
Yazar

Çok güzel gözüküyor . Bende’de vardı.

Can can
Üye

Kimyasal oluşumu açısından beşe ayrılan kehribar, yumuşak bir maddenin sertleşmesinden oluştuğu için bazen içerisinde bitki ve böcek atıkları bulundurur.

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Ne bu ya

İlkay Bozkuş
Yazar

Ne kadar doğru bilmem ama, çocuklara diş çıkartma döneminde kolye olarak takıldığında daha ağrısız diş çıkartma dönemi yaşıyorlar. Benim kıza aldık denildiği gibi ne ağladı ne ateşi çıktı. garip bir malzeme