Keman, keman ailesi enstrümanlarının en küçüğü ve en yüksek tonlusudur. 

Daha küçük çeşitleri de bulunur, bunların iki tane örneği piccolo kemanı ve kit kemanıdır ancak bunlar çok yaygın kullanılmaz. Genelde içi boş ahşap bir gövde ve dört teli vardır. Teller mükemmel (tam) beşlilere göre akor edilir. Genelde tellerin üzerinde bir yayın gezdirilmesi ile çalınır ancak parmaklar ile (pizzicato) veya yayın ahşap kısmını tellere vurma şeklinde (col legno) keman çalma teknikleri de vardır.

Keman yapımcıları ve tamircilerine “lutiye” denir. Keman müzisyenleri ve koleksiyoncuları, 16-18. yüzyıl arasında Stradivardi, Guarneri, Guadagnini ve Amati aileleri tarafından İtalya’da ve Jacob Strainer tarafından Avusturya’da üretilen kemanlara özellikle değer vermektedir. Uzun bir süre, bu usta lutiyelerin kemanlarının ses kalitesinin açıklanamaz derecede yüksek olduğuna inanılmıştır ancak daha hassas, modern ahşap işleme teknikleri sonucunda seri üretim müzik aletlerinin kalitesinin artışı ile birlikte bu düşünce büyük çapta reddedilmiştir. Keman yapımında farklı türlerde ahşap kullanılabilir, bunun yanı sıra teller de metal, nylon6 (perlon) veya hayvan bağırsaklarından yapılır.

İlk kez 16. yüzyıl İtalya’da ortaya çıkan enstrüman 18. ve 19. yüzyılda daha da geliştirilmiştir. Avrupa’da diğer keman ailesi enstrümanların (örneğin viola) geliştirilmesinde örnek alınmıştır. Klasik batı müziğinde kemanın büyük bir önemi vardır. Country, bluegrass, folk gibi birçok batı halk müziği türünün yanı sıra katı gövdeli elektrikli kemanlar rock ve jazz fusion türlerinde de yaygın olarak kullanılır.

Klasik kemancılar arasında Johann Sebastian Bach ve Pablo de Sarasate gibi isimler vardır. Modern kemancılardan bazıları ise David Garrett, Lindsey Stirling ve 2009’da Eurovision’da tanıdığımız Alexander Rybak’dır.

7
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
4 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
4 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözÇalı KuşumustafaMuhammet Yiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuğçe Açıkgöz
Üye

kemanın sesine bayılıyorum

Çalı Kuşu
Yazar

Zülfi Livaneli ” Serenad” adlı eserini okumanızı tavsiye ederim. Pek tâbiî olarak Schubet’ ten ”Serenade” dinlemeden olmaz. Keman, hüznün sesi en öz ifadesiyle efendim… Emeğinize sağlık

mustafa
Üye

Bayılıyorum sesine kemanın çalmak isterdim.

Muhammet Yiğit
Yazar

Çalmadım ama sesi çok hoş