Gündem malumunuz, ABD önüne gelene rest çekiyor, atar yapıyor, yaptırım uyguluyor.

Ülkemiz de bu tutumdan nasibini aldı elbette. Dolar aldı başını gidiyor. Yaptırımlar TL’ye değer kaybettiriyor. Bu tutumun zararı sadece Türkiye’ye değil, Rusya’ya da, İran’a da, Çin’e de aynı şekilde zarar vermeye çalışıyor ABD ve veriyor! Trump’ın seçimi kazanmasının ardından politikada nefret ve tehdit diline geçen ABD, dünya ekonomisini bitiriyor. Keskin sirke küpüne zarar denilir ya, aslında bu durum da mevcut. ABD borsalarında (iş yaptıkları ortakları ile iş yapmaları engellendiği için) düşüşler mevcut. Değer kayıpları var. Üstelik dünya ABD’den nefret etmeye başlıyor. ABD, uzun süre düzeltemeyeceği bir kötü imaj elde ediyor. Trump, küresel ısınma ve doğaya saygı duyma konularında da olumsuz davranıyor. Küresel ısınmanın olmadığını ve bizim doğaya zararlı olduğunu bildiğimiz çalışmaların artması gerektiğini dile getiriyor. Anlayacağınız, para dışında bir şey düşünmüyor.

ABD’de şu günlerde meydana gelen ve günlerdir kontrol altına alınamayan yangın dahi Trump’a küresel ısınma hakkında fikir vermemiş olsa gerek ki, suçu belediyeye atıyor. Trump, dünyayı büyük bir bataklığa sürüklüyor. Trump ve ekibinin kullandığı nefret dili, dünyayı içinden çıkılamaz bir bataklığa sürüklüyor. Şuan en çok bizi etkiliyor olsa da, bu ateş herkesi yakar!

Bu yazıyı sadece bunları söylemek için değil, ABD kontrolündeki dünya medyasının dile getiremediği bazı bilgileri de paylaşmak için yazıyorum. Evet, ABD borsalarında ekonomik anlamda sıkıntılar yaşanıyor bu hamleler sonrası. Pek ekonomiden anlamadığım için detaylara giremeyeceğim ama size başka bir araştırmadan bahsedeceğim.

Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden olan Ipsos, ABD’de 30 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında bir araştırma yapmış ve bu araştırmada çok önemli bir şey ortaya çıkmış. Araştırmaya göre ABD’de insanların %61’i Trump’tan soğumuş ve yanlış yaptığını düşünüyor. Anlayacağınız, Trump’ın arkasında ABD halkı da kalmamış. Araştırmaya göre bir diğer sonuçta şu; Trump’ın sürekli yaptırım uyguladığı İran’ı ABD halkının %67’si tehdit olarak görüyor. Rusya’yı ise %71’i tehdit olarak görüyor. Trump, daha büyük tehdit olan Rusya’ya pek dokunamazken, İran’a sürekli yaptırım uyguluyor. Anlayacağınız derdi ülkesi falan değil! Derdi nedir peki sizce?

6
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
3
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
EnesReha Karakayayellowredsalla gitsinMuhammet Yiğit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Enes
Üye

Bu adamin derdini anlamis değiliz neler yapiyor kimlerle dost kimlerle dusman bilmiyoruz ama bizim ulke olarak kendimize gelmemiz artik disa bagimli haledn cikmamiz gerekiyor.

Reha Karakaya
Yazar

Pek sevdiğim söylenemez…

yellowred
Yazar

bu adamın başkan olması çok kötü bir kamera şakası.

salla gitsin
Üye

dış güçlerin oyunları asla gitmeyecek gayet güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş

Muhammet Yiğit
Üye

Bu adamı Hiç Sevmiyorum D: