Khopesh, bazen “khepesh” olarak da söylenir, Mısır Imparatorluğuna özgü bir orak-kılıçtır.

Savaş baltalarından ilham aldığına inanılan silah, “eğri kılıç” olarak adlandırılsa da çağdaşı olan eğri kılıçlardan  çok daha belirgin bir şekli vardır.  En eski khopesh kaydı Akbabalar Dikili Taşı’nda Lagaş kralı Eannatum tarafından kullanıldığını gösterir ve bu da khopeshin en erken M.Ö. 2500’te ortaya çıktığını gösterir.

50-60 santimetre uzunluğunda bir keskisi vardır ve Kadeş Savaşı’nda kullanıldığı bilinmektedir.

Fotoğraftaki keski M.Ö. 18. yy.a aittir ve altın-gümüş alaşımı olan elektrum ile süslenmiştir.

Khopesh kelimesi tahminen “sığır bacağı” anlamına gelmektedir ve ḫpš (bacak) hiyeroglifi ile bağdaştırılır.

Keskisi sadece dışa bakan kısımda sivritilmiştir ve epsilon baltasından (veya benzeri bir savaş baltası) geliştiği tahmin edilmektedir.

Milattan önce 14. yüzyıl civarlarında kullanımı durmuştur ancak M.Ö. 196 Rossetta Taşı’nda kh,p,sh sesleri ile belirtilmiştir ve kılıç belirleyicisidir ve tahminimce savaştan bahsedeceğini belirler. (Hiyeroglif ve benzeri yazılarda yazı bloklarında belirleyiciler okunanın yorumlanmasını sağlayan sembollerdir.Örneğin 𒀭 “dingir” sembolü sümer yazılarında  tanrılardan veya benzeri varlıklardan bahsedileceğini söyleyen belirleyicidir. Bunlardan yola çıkarak yazılanın yorumu kolaylaşır. Günümüzde Çince dışında belirleyici kullanan yaygın bir dil yoktur)

Birçok firavun khopesh kullanırken çizilmiştir ve birçok mezarda bile bu kılıçlar bulunmuştur. Firavun Tutankhamun’un mezarında bu kılıçlardan iki tanesine yer verilmiştir.

Bir silah olmasına, ve birçok khopeshin sivritilmiş olduğu kesin olmasına rağmen, bazıları bulunduklarında epey duldular ve bu sebeple bazı khopesh kılıçlarının asla sivritilmek için yapılmadığı ve seremonilerde sembolik değer taşıdığı tahmin edilmektedir.

13
like
6
love
1
haha
6
wow
0
sad
0
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Nasibe AvcıyellowredOgun SengulKoray CömertSerkan Sezgin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çiroz
Üye

değişik bir şey ama güzel

Emirhan Özdemir
Üye

<3 Aşık olmamak elde değil

Hasan Bay
Üye

okudum çok güzel aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Reha Karakaya
Yazar

Tasarım olarak çok ince bir eser.

Buğra Konaçoğlu
Üye

çok ilginç dikatimi çekti