Siper Bıçağı, düşman bir askeri yakın dövüşte ağır yaralamak veya öldürmek için özellikle siper veya benzeri sıkışık alanda kullanılmak amacıyla tasarlanmış bıçaklara verilen isimdir.

Mark 1, Amerikan AEF birliklerinin subayları tarafından Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılmak amacı ile tasarlanmıştır. 17 santimetre çift tarafı sivri bir hançer namlusuna sahiptir, kabzası döküm bakırdan yapılmıştır. Namlu siyah oksit ile pasa kısmen dayanıklı hale getirilmiştir ve parmakların sokulduğu deliklerin üstünde yumruk atmak amacı ile küçük dikenler dökülmüştür.

M1917 ve M1918 bıçaklarının geliştirilmesi sonucu tasarlanmıştır.

1 Haziran 1918’de AEF subayları zamanında görevde olan tüm bıçaklar ile kapsamlı denemeler yapmıştır. Sonucunda ise zamanının bıçaklarının iş göremeyeceğine karar vermişlerdir ve sonuç olarak Mark 1 tasarlanmıştır.

Kasım 1918’te savaşın bitişi üzerine, Mark 1’in ülke genelindeki büyük çaplı üretimi iptal edilmiştir ve o zamana kadar üretilen Mark 1 Siper Bıçakları hükümet depolarında kalmıştır. 1942-43’te birkaç elit birliğe dağıtıldıysa da Birinci Dünya Savaşı’nda çok yaygın kullanılmamıştır.

Kullanıcılarının bazıları silahı beğendiyse de, diğerleri bıçağın namlusunun inceliği sebebi ile kırılmaya ve çatlamaya yatkın olduğundan, bununla beraber parmak koruyucularının üretiminin pahalı olacağından şikayetçi olmuşlardır.

Birinci Dünya Savaşı’na geç kalması ve tasarımında bıçağın öldürmek dışında ayrıca pratik işler (örneğin deri ve kumaş kesmek, çivi çıkarmak) için de kullanılabcağının göz önünde bulundurulmaması sonucunda başarısız olan Mark 1, 1943’te Amerikan askerisinde M3 Siper Bıçağı , Amerikan Deniz Piyadelerinde ise yukarıdaki fotoğrafta görülen 1219C2 (daha yaygın adı ile Ka-Bar) ile değiştirilmiştir.

29
like
3
love
1
haha
1
wow
1
sad
0
angry
37 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
33 Yorum yazarları
Gülsüm Apişahmet batarbaran yaparOgun SengulVedat Cemiloğlu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren Yeni
Üye

İhtişamlı bıçağa benziyor.

Gülsüm Apiş
Üye

Tüfeklerimizin ucunda olan siper bıçakları da vardı galiba

ahmet batar
Üye

bunlardan bı tane lazım herkese

baran yapar
Üye

bizim burda işime yaraar

Ogun Sengul
Üye

güzel