İsviçre Ordu Bıçağı, (İsviçre Çakısı diye de bilinir) katlanır bir bıçak ve multi-alet aracıdır. Victorinox Şirketi (ve 2005’e kadar Wenger Şirketi) tarafından üretilmektedir. Genelde ana bir bıçak ve onun  dışında makas, cep testeresi ve şişe açacağı gibi aletler içerir.

Sapı, klasik kırmızı renge sahiptir ve ordu için üretilenler dışında bıçakların üzerinde Wenger veya Victorinox logosu vardır. Ordu için üretilen cep bıçaklarının saplarında İsviçre’nin arması vardır.

İlk kez 1880lerde İsviçre ordusu askerleri için yeni bir bıçağa ihtiyaç duyduğuna karar verdi. Bu bıçak, yemek konserveleri açmak için bir açağaca ve ayrıca İsviçre ordusunun ana tüfeği olan Schmidt-Rubin’in bakımı için gerekli olan bir tornavidaya ihtiyaç duyuyordu.

Yukarıdaki fotoğrafta kapalı gözüken Model 1890 bıçağının ilk siparişi olan 15.000 adet için ülkede hiçbir şirketin üretim kapasitesi yeterli olmadığı için Alman Wester Şirketi tarafından üretilmiştir. 1891’de Karl Elsener, tıbbi aletler üreten bir şirketin sahibi, ordu bıçaklarını İsviçre’de üretme kararı almıştır. Wester şirketinin üretim giderleri daha az olduğu için aralarındaki yarışmada Elsener ekonomik zarar görmüştür ve 1896’da şirketi batmak üzereyken geliştirilmiş bir ordu  bıçağı piyasaya sürmüştür. Annesinin ölümü üzerine şirkete Victoria adını vermiştir. Şirketin ismi sonrasında Victorinox olmuştur.

Theodore Wenger başında olan Wenger şirketi Victorinox ile yarışmaya başlamıştır. Wenger bıçaklarını “Samimi bir İsviçre  Ordu Bıçağı” sloganı ile satarken Victorinox bıçaklarına “Gerçek İsviçre Ordu Bıçağı” sloganı altında satmıştır.

2005’te Victorinox Wenger’ı satın almıştır. Aşağıda Wenger tarafından üretilen farklı boylarda İsviçre çakıları görünmektedir.

31
like
9
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
26 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
26 Yorum yazarları
AyşeErdi metinHüseyin ÇetinDEHA KARAKAYAtalhasarıkaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Furkan Arslan
Üye

Haritacılık mesleğinde, dağcılık ve benzeri arazi sporlarında herkesin yanında bulundurması gereken çok güzel bir ürün. Tarihini de öğrenmiş olduk. Teşekkür ederiz. Ayrıca içerisinre azim mesajıda ekstra bir jest olmuş

Reha Karakaya
Yazar

Çok amaçlı, her işe yarayan kaliteli bir ürün. Eline sağlık.

HalilCan
Üye

Çok güzelmiş emeğine sağlık

mustafa
Üye

Youtube’de bununla ilgili bir belgesel izlemiştim. Çok sıradan duran bir çakı için adamlar ne emekler, argeler yapıyorlarmış.

Hasan Ertok
Üye

Bi taneside bende olsa keşke