Altın taçlı kiraz kuşları başlarının üzerinde bulunan taçlarının rengini değiştirirler ve böylece sürdürdükleri egemenliklerinin gidişatını şekillendirirler. Bununla beraber, eğer birbirlerini tanıyorlarsa, bu hile işe yaramıyor!

  Yabancıları sahte bir süs ile etkilemek yalnızca insanlara özgü bir hareket değildir. Bilim insanları bu temel kuralı kuşlarda ve özellikle altın taçlı kuşlarda doğrulayabildiler. Bu serçe türü özellikle Kuzey Amerika’nın batı kıyısında yaşıyor. Fransa’daki Ariège şehrinde bulunan Ulusal Araştırma Merkezi’nde (CNRS) araştırmacı olan Alexis Chaine, “Buraya bu tür için çalışma yapmaya gelişimiz biraz da tesadüfî oldu” diye açıklıyor, “Esasında, pedagojik bir proje söz konusuydu.” Üreme mevsimi boyunca, bu göçmen başında iki çizgi ile çevrelenen ibiğe benzeyen sarı çizgisini ortaya çıkarır. Bilim, yıllar önce yapılan bir çalışma ile yol göstermişti aslında. Bilim insanları o zamanlarda bu altın taçlı kiraz kuşlarının kafataslarının üstünü yeniden boyamışlardı. “Soydaşlarıyla karşı karşıya geldiklerinde ve bir egemenlik hiyerarşisi oluşturmak için başları üzerindeki sarı ve siyah lekeler büyüdüğünde, kuşlar daha saldırgan ve baskın bir hal aldılar.” diyor Alexis Chaine.

“Bu Tıpkı Askeriyeye Benziyor”

Bu mekanizma, altın taçlı kiraz kuşlarının gereksiz yere yaptıkları ağız dalaşlarındaki enerjilerini kaybetmemeleri için var. Yani, kafataslarında bulunan lekeler, soydaşlarıyla olan kavgalarında otoritelerinin oranını göstermeye yardımcı olurken, aynı zamanda, kavga etmeden kendilerine has olan kuvvetlerini bir silah gibi göstermelerine izin veriyor. “Bu tıpkı askeriyedeki gibidir. Çalışmalarımızda takip ettiğimiz sürülerde yer alan birçok kuşta bir rütbe var. Bu rütbe, kafasındaki renklerin aynı olması.” diye enteresan bir tespit ortaya atıyor Alexis Chaine. Erkekler ya da dişiler. çok önemli değil, madem ki renkli olacaklar, mutlaka gösterişli ve ilgi çekici olmak zorundalar. Fransız araştırmacı, birtakım testler yaptı ve bu testleri birbirlerini tanımayan iki grup kuş arasında gerçekleştirdi.

Altın taçlı kiraz kuşu yaz boyunca tenha bölgelerde yaşıyor, gerektiği zaman tasarladığı yuvasını inşa etmek ve özenle korumak için Alaska’da ya da Kanada’nın kuzeyinde oluyor. Fakat kışın farklı bir hikaye yazılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ne inmek için binlerce kilometre uçuyor. Bu kuşlar yaklaşık otuz bireyden oluşan gruplar halinde toplanıyorlar, Kaliforniya sahillerine doğru akın ederken, hayatta kalmak için beraber işbirliği yapıyorlar. Her yıl, kuşlar aynı günlerde yola çıkıyorlar ve aynı güzergahtan geri dönüyorlar. Sonra aynı arkadaşlarla yolculuklarını bitiriyorlar. Sizce de eşsiz bir bilinç değil mi?

Eski Dostlar Aldatılmaz

Kuşlar mükemmel yabancılardı ve biraz ve boyama ve silinmez kalem ile ilişkilerini etkilemek araştırmacılar için karmaşık değildi. Alexis Chaine ve ekibi, önceki deneyimlerine yakın bir nüansla deneylerini yinelediler. Üstelik bu kez, 25 Temmuz 2018’de Ekoloji Mektupları’nda yayımlanan  yeni çalışmalarında, önceden birbirlerini tanıyan ve beraber aynı grupta yaşayan kuşları karşılaştırdılar. “Kafatasları üzerinde oluşan renk değişikliği, iki partner arasında hiçbir farklılık yaratmadı.” diyerek durumu açıklıyor Alexis Chaine. Olayın aslı şuydu; kuşlar eski arkadaşlarını tanımışlardı ve tongaya düşmemişlerdi. Sunumlar yapıldıktan sonra ilk kez, renginin sarı ya da parlak siyah olup olmamasına bakılmaksızın, iki kuşun arasındaki ilişkinin sabit olduğu anlaşıldı. “Bu iki renk oldukça benzer bir etkiye sahip. Sarı renk, diğer bireye savaşabilme yeteneği olduğuna dair hızlı bir işaret gönderiyor. Siyah renk ise, kuşun saldırganlığını olduğundan daha fazla arttırıyor.”

Bu kuşların ortak yaşamı, yabancılarla olan saldırgan etkileşimleri kısıtlıyor ve onlara beslenmek için daha çok zaman veriyor. Bu bağ sayesinde, kış boyunca yaşama şanslarını arttırıyorlar ve savaşmakla kendilerini sınırlamıyorlar. “Egemenlikten söz ediyoruz, ama onlar aralarında işbirliği ruhunu benimsiyorlar. Mesela kuşlardan biri bir yırtıcıyı algılarsa, hızlıca arkadaşlarına haber ediyor…”

KAYNAK

53
like
19
love
2
haha
2
wow
0
sad
0
angry
66 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
60 Yorum yazarları
Arda ÇağlayanHasan KurnazSümeyye ArslanMert çelikMuhammed yusuf yavuz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
tacettin san
Üye

süper

Doğancan Aslım
Üye

Güzel.

Muhammed yusuf yavuz
Üye

Funghu

Olupapatya
Yazar

Bizim kuş kıskanmasın ama çok tatlı bir şey ya. Yaşadığımız evrende bilmediğimi ve bilemeyeceğimiz o kadar güzellikle varki. Birini daha bilmenizi sağladığınız için teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Görkem Sertkaya
Üye

Fotograflar çok güzel