“Kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime

Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime.”

Osmanlının son günleri, İstanbul işgal altında. İstanbul’da bir konak, içinde yaşayanlar ve yaşananlar. Son Maliye Nazırı ve ailesinin hikayesini okurken aynı zamanda Osmanlının son günlerini ve İstanbul’un içinde bulunduğu durumuda gözünüzde canlandıracaksınız.

Ayşe Kulin merhum dedesi Ahmet Reşat Yediç’in mektuplarından yararlanarak kalem almış “VEDA” romanını. Muratt Bardakçı hem kütüphanesinden faydalandırmış hemde mektupların çevirilerini yapmış. Ortaya “Veda” gibi güzel bir kitap çıkmış. İlk defa bir Ayşe Kulin kitabı okuyorum, çok akıcı ve süsükleyici bir tarzı var. Özellikle tasvir ettiği herşeyi gözünüzün önüne getirebiliyorsunuz, sanki sizde orada yaşıyormuşcasına. Beğendimi itiraf etmeliyim.

Kitaba iki farklı şekilde bakabilirsiniz. Birincisi Osmanlının son günleri İstanbul’da kıyametler kopuyor, ihanetler, ihtiraslar ve milli mücadeleye destek verenler. İkinci bakış açısı Osmanlıya hizmet eden üst düzey bir yönetici ve ailesinin yaşantısı. Aile ilişkileri, gelenekler, çağdaş bir topluma geçişte yaşanan sıkıntılar ve dirençler. Elbette yazarımız hikayenin içinde olduğunca duygu yüklemiş. Özlemler, ayrılıklar, sevgiler. Zaman, zaman kendinizi kötü hissettirse de bugün için özlediğimiz duygular.

MEHPARE

Aslına bakarsanız bütün olaylar Ahmet Reşat’ın etrafında dönsede Mehpare hemen, hemen her olayın içinde var. Tutkuyla sevdiği Kemal ile olan ilişkisi ve kısa süren evliliği bütün kitaba damgasını vuruyor.

…..“ Mehpare Abla iyi misin ?”

“İyiyim Zehra. Bir sancı girdi çıktı.”

“Nerene?”

“Kalbime.”

“O sancılar sizin yaşlarda yakanızı bırakmaz,”…..

İşte o sancı kitap boyunca bırakmıyor Mehpare’yi gerçekten.

Bilinmeyen Kahramanlar

Kitabın bütününde parça, parça görüyoruz ki milli mücadeleye destek verenler bizim ya da benim bildiğimden o kadar çok sayıda ki. İsmini, kim olduğunu bilmediğimiz ama Kurtuluş Savaşı’nın başarılı olması için mücadele etmiş, kanını akıtmış hatta canını vermiş sayısını bile bilemediğimiz kahramanlar. Erkeğinden kadınına kadar içi vatan sevgisiyle dolan büyüklerimiz. 

İster tarih kitabı gibi algılayıp okuyun, isterseniz bir aşk romanı diyerek okuyun. Bunları yazarken ki amacım kitabı okumak için aslında birden fazla nedeniniz olduğunu vurgulamaya çalışmak. Anlayacağınız “Veda” bir kitapdan fazlası aslında, eğer okumadıysanız lütfen okuyun.

5
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Berat GÜLTEKİNyellowredSahramustafaSinan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Emeğinize sağlık efendim. İlk fırsatta okuyup bende analizini yapmak isterim.

Rad
Üye

Adı saklı kalan bir sürü kahraman var kurtuluş savaşında hepsinin ayrı roman olacak onlarca hikayesi..

ycdhat that
Üye

guzeuldi

Berat GÜLTEKİN
Üye

Güzel bir yazı

yellowred
Yazar

şarkısı da müthiştir.