Öncesi

1920‘den beri Yahudiler, Almanya’da topluma entegre edilmiş ve Alman toplumunun hemen hemen her alanında etkiye sahiptir. Diktatör Adolf Hitler güce geldiğinde, Almanların yahudilere bakışı değişmiştir. Hitler, yahudilerin 1. Dünya Savaşı’nda yenilgiye ve sonrasında gelen ekonomik kaosa sebep olan bir düşman olduğu düşüncesini yaymıştır. 1933‘te gelen  yasalar ile yahudiler ikinci sınıf olmuştur ve ordu hizmetine katılmaları yasaklanmıştır. 1935‘de gelen Nuremberg Yasaları ile yahudilerin yahudi olmayan Alman kadınlarla evlenmesi yasaklanmıştır.

Birçok yahudi başka ülkelere kaçmaya çalışmışlardır, ama yahudi yazar Chaim Wiezmann’ın dediği gibi:

“Dünya ikiye ayrılmış gibi idi, yahudilerin yaşayamadığı yerler ve yahudilerin giremediği yerler.”

1938‘de yabancı asıllı yahudilerin ve Almanya’da doğan yabancı asıllı yahudilerin Almanya’da kalma hakkı ellerinden alınmıştır. Polonya, Almanya doğumlu Polonya asıllı yahudileri geri almayacağını söyleyince, her biri sadece tek bir çanta alma hakkına sahip olarak kısa bir sürede evlerinden atılmışlardır. Geriye kalan eşyaları ise Nazi birlikleri ve komşuları tarafından çalınmıştır. Evlerinden atılan yahudiler, trenler ile Polonya sınırına gönderilmişlerdir. Polon otoriteleri ise gelenleri kabul etmemişlerdir ve Almanya’ya geri gönderilmişlerdir. Bu durum günlerce soğuk ve yağmurda devam etmiştir. Sonunda ise 4000 yahudi Polonya’ya alınmış ama geriye kalan 8000 yahudi reddedilmiştir. Bu kişiler içinse “kamplar” oluşturulmuştur, ve kamplardaki durum o kadar kötü olmuştur ki, bazı yahudiler Nazi Almanya’ya geri kaçmaya çalışmış ve vurulmuşlardır.

17 yaşındaki Herschel Grynszpan (fotoğraf), Paris’te yaşayan Polon asıllı yahudidir. Ailesinin Almanya’dan atıldığına dair mektuplar alır.

7 Kasım 1938‘de bir kutu mermi ile bir altıpatlar alır. Tabancası ile beraber Alman konsolosluğuna giderek Alman bir elçi ile görüşmek istediğini söyler.

Ernst vom Rath,geçmişte anti-nazi düşüncelerini açıkça belirtmiş ve Nazi Almanyası’nda yahudilerin gördüğü muameleyi hoş görmediğini söylemiştir. Grynszpan, Von Rath’a 5 el ateş etmiştir ve iki mermi midesine isabet etmiştir. Grynszpan Fransız polisine direnmemiş ve cinayetini kabul etmiştir. Bu protestosu üzerine tutuklanmıştır.

8 Kasım 1938‘de Nazi Hükümeti yahudi çocukları tüm okullardan atmış, bütün yahudi gazetelerinin basımını durdurtmuşdur. Tüm Alman polisinin başında bulunan Heinrich Himmler,  bütün yahudilerin silah sahibi olmasını yasaklamıştır ve evinde silah bulunan her yahudiye 20 yıl hapis cezası verileceğini söylemiştir.

Kırık Cam  Gecesi

9 Kasım 1938‘da Nazi Almanyası,

Ernst von Rath, yaralarından ölmüştür.

Alman elçinin cinayeti, Nazi Almanya’sındaki yahudi-alman gerginliklerinde sınırın aşılmasına yol açmıştır.

SA Paramiliter birlikleri ve Alman siviller, tek bir gecede 7000 kadar yahudi şirketini darmadağın etmiş ve 267 sinagog yıkılmıştır. Aynı zamanda yahudi okullar ve hastanelere saldırılmıştır. Sokakların ortasında yahudi erkek ve kadınlar dövülmüştür. Saldırılarda en başta 91 yahudi asıllı kişinin öldürüldüğü düşündüyse de, baze modern tarihçiler bu sayıyı daha da yüksek tahmin etmektedir. Bunun dışında 30.000 yahudi tutuklanmış ve toplama kamplarına gönderilmiştir.

Bunun üzerine  Nazi Hükümeti yahudi toplumuna 10 Milyar Reichsmark (Zamanının para birimi) ceza vermiştir. Ayrıca camların tamiri için 40 milyon.

Çoğu Berlin sivili, bu olaylar sebebiyle utanç duymuş ve kişisel riskler altında yardım  etmeye çalışmışlardır. Amerikan bir elçinin oğlu, konsolosluktaki temizlik görevlisinin “Hapishane ve akıl hastanelerini bunu yapabilecek insanlar bulmak için boşaltmış olsalar gerek.” dediğini duyduğunu yazmıştır.

Sonrası

Nazi yöneticilerinden Herman Göring (fotoğraf), saldırılardan hemen sonra bir polis yöneticisine “Benim düşüncemde 200 yahudiyi katledip bu kadar değerli yapıyı yok etmeseydiniz daha güzel olurdu.” diyerek yıkılan yapıların ekonomik zararını eleştirmiştir.

O gece çalınan şeyler, Brandenburg şehrinde 4 futbol sahası boyutunda bir alanda keşfedilmiştir. Çeşitli kişisel ve dini cisimler ve değerli eşyalar çalınmıştır.

Kırık Cam Gecesi, çoğu tarihçinin gözünde Holocaust’un en korkunç döneminin  başını işaretleyen olaydır. Yahudilere karşı nefret ve ülkenin insanlarının savaştan sonraki öfke ve gerginliği, bir kırılmaya yol açmıştır. 1945’e kadar Holucaust kurbanlarının sayısı 6 milyon yahudi ve 17 milyon toplam kurbana ulaşmıştır.

7
like
1
love
0
haha
1
wow
1
sad
0
angry
6 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
MaydoganReha KarakayaTriskacocumustafaYusuf Kurnaz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Maydogan
Üye

Ötekilestirilmek ne kadar kötü

Reha Karakaya
Yazar

Güzel bir yazı olmuş eline sağlık.

Triskacocu
Yazar

Yazınız güzel olmuş teşekkürler

mustafa
Üye

Dünya ülkeleri neler yaşamışlar.Halada yaşamaya devam ediyorlar.

Yusuf Kurnaz
Üye

vaay