Soluduğumuz oksijenin neredeyse % 80’i okyanuslardan gelir, ancak sağlıklı bir okyanus sağlıklı resiflere bağlıdır. Mercan resifleri ölüyor. Okyanus sularını saran ve daha asidik hale getiren sera gazı, deniz tabanını tarama, plastiklerle denizleri kirletme ve daha birçok insan aktivitesiyle dünyadaki mercan resiflerinin yarısını çoktan kaybettik.

Bilim adamları acil müdahaleler üzerinde çalışıyorlar ve bu konu üzerinde etkili olabildiklerini gösterdiler.  Oluşumu yüzlerce yıl süren mercan resiflerini geri alabilmek mümkün olabilir. Amerika’da bulunan Mote Marine Laboratuvarı, mercan resif restorasyonu konusunda uzmanlaşmış. Düzinelerce tankla mercanlar için bir gen bankasına ev sahipliği yapıyor.

Çalışma, ölmekte olan resiflerin veya daha küçük mercanların laboratuarlarda yetiştirilmesiyle başlıyor. Sonrasında bu parçalar diğer resiflerin üzerine dikiliyor, bir araya gelen mercanlar sağlıklı bir bütün oluşturabiliyor. Bu insan faaliyetinin neden olduğu hasarı ortadan kaldırmak için yapılan acil bir cerrahi girişim. Çalışmanın birkaç yıl içinde ölü resif bölümlerini geri getirdiği görülmüştür.

Deniz bilimci ve Mote Laboratuvarı ve Akvaryumu’nun başkanı Michael Crosby, bu yok oluşun herkesi nasıl etkilediğine dair bir demeç verdi. “Nefes almayı seviyor musun?” diye sordu.“Araştırmalar şu anda soluduğun oksijenin % 80’inin okyanustan geldiğini söylüyor. Topraktan gelmiyor. Nefes almaya devam edebilmeniz için sağlıklı bir okyanusa sahip olmanız gerekir.” dedi.

Hawaii ve Miami Üniversitesindeki araştırmacılar atmosfere yayılan zararlı gazların suyun sıcak ve asidik hale gelmesine neden olduğunu ve mercanların var olduğu her yerde 2050 yılına kadar çok büyük kayıplar olacağını; birçok resifin yapısının çok fazla bozulduğunu, hayatta olanların da bu sebeple çoğalamayacağını söylüyor. Yaptıkları çalışmanın bir aseksüel üreme-klonlama çalışması olduğunu belirten araştırmacılar daha önce bulunmayan birçok yapı oluştursalar da, bunun hiçbir şekilde uzun vadeli bir çözüm olmadığını belirtiyor.

Resif restorasyonu üzerine çalışan bilim insanları kalıcı çözümün; resiflerin yerel olarak yok edilmesinin küresel ölçekte durdurulması olduğunu, karbon emisyonlarını olabildiğince hızlı bir şekilde azaltmamız gerektiğini vurguluyor

3
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Murat SiyliKasim ekimBerat GÜLTEKİNyellowredTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
onur.tskn
Üye
onur.tskn

Yakın zamanda mercan resifleri ile ilgili belgesel de izlemiştim, çok etkilenmiştim her canlı gibi. Şimdi daha çok etkilendim Sıla. Vay be!

ycdhat that
Üye

evet onları kurtaralım oksijen için gerekli

zeor
Üye

süper

Murat Siyli
Yazar

Doğayı bulmak lazım

Kasim ekim
Üye

şu suların denizlerin altında keşfedilicek çok şey var