İnsanların siyasal sistem içerisindeki konumları şöyledir: insanlar ve toplum herhangi bir siyasi partiden “aday” olan kişinin kişilik özelliklerini ya da neler yapıp ettiğine bakmıyor. Sadece her zaman oy vermiş olduğu partinin genel başkanını benimsiyor. Şu taraf hep göz ardı ediliyor : belki de seçilecek aday çalışkan ve üretken bir kişilik ama aday olduğu siyasi partisi yüzünden dışlanıyor, yaftalanıyor ve kimse seçeneklerine bile dahil etmiyor. Ya da seçilecek aday yapacağı işin üstesinden gelebilecek yeteneğe sahip değil, ya da kişinin karakterindeki bozukluklara bakılmıyor, göz ardı ediliyor. Sırf “benim sevdiğim kişinin partisi/ babamın partisi/ kocamın partisi vs. ben o yüzden bu kişiyi seçeceğim, buna oy vereceğim” gibi düşünceler yüzünden ülkemizde gerçek anlamda “siyaset”, “ideoloji” yapmış olmuyoruz.

“KİŞİ SİYASETİ” yapıyoruz, “FİKİR SİYASETİ” değil.

Kişilerin düşüncelerine, fikirlerine veya yapacaklarına, üreteceklerine veya üretmeyeceklerine bakmıyoruz maalesef o kişileri dinlemiyoruz bile, tahammül bile edemiyoruz belki…

Biz ne zaman bu durumu bırakırsak o zaman “ideoloji” yapmış olacağız, asıl o zaman “siyaset” yapmış olacağız, asıl o zaman insana “değer veren” bir millet olacağız, asıl o zaman insanlara ön yargılı yaklaşmaktan vazgeçeceğiz, asıl o zaman demokrasiyi ve Cumhuriyeti gerçek manada yaşamış ve yaşatmış olacağız, asıl o zaman muasır medeniyetler seviyesine çıkmış olacağız. Bütün iyi özellikleri kendimizde toplayacağımızdan hiç şüphem yok.

Bunu başarabilirsek “Ne Mutlu Türküm diyene”.

Hükümetler değişir,  iktidar değişir, muhalefet değişir,  milletvekilleri değişir, belediye başkanları, muhtarlar değişir. Ama değişmeyen yegane  şey vardır o da “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”. Diğer bütün sistemler değişse de, ölse de o “İlelebet Payidar Kalacaktır.”

10
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Sosyolog'carana yildizBunyamin tograpdefneyılmazCahid Efe Onay Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
rana yildiz
Üye

Muthiş olmuş elinize ve yureginize saglik

Bunyamin tograp
Üye

Cok dogru brncew

defneyılmaz
Üye

güzel bir konuya deyinmişsin

Şafak Özcan
Yazar

Özgüvensiz bir insanın fikirlerini hürce söyleyememesine benzer bence cahil bir toplumun ideolojik farklılıklarını demokrasi ile yönetilen bir ülkede, seçme ve seçilme özgürlüğünü kullanarak bir sisteme oturtamaması.

Fakat şunuda eklememde fayda var;

Ben en büyük problemimizin cahillik olduğunuda düşünmüyorum, bence en büyük problemimiz cahilliğimizden prim yapan politikacılar ve bu politikacılara kendilerini geliştirmeyip üç maymunu oynayarak farkında olarak yada olmayarak şakşakçılık yapan bu milletin tamda kendisidir.

Lafta profesörlerin, yancı araştırmacı gazetecelerin, bilmem ne üniversitesinin bilmem ne mevkisindeki koca koca adamlarında çıkıp televizyon ekranlarında safsata yapmalarından belli değil midir zaten birilerinin cahil kalmamızı istiyor oluşu? #TeşekkürlerTürkiye

Bunyamin tograp
Üye

Hahahahaha