Bir AL algoritması sayesinde çoğu insanın gerçekleştirdiği kıyafet giyme özelliği robotik zekaya aktarıldı.

İnsanlar için giyinmek kolay olabilir. Ancak, bir makinenin anlaması şaşırtıcı derecede zordur, çünkü çok esnek bir malzemenin bir parçası değildir. Ve bu esnekliği sağlamak zorlayıcıdır. Bir süveter giyerken yaptığınız garip hareketleri düşünün ve bunu bir algoritma ile robota uygulatmaya çalıştığınızı. Süveteri gergiye getirip doğru hareketleri gerçekleştirerek kollarınızı deliklerden geçirmeye çalışmak. Aslında düşündüğünüz kadar kolay değil.

Georgia Institute of Technology’ de araştırmacılar, giysinin başlangıç pozisyonu              ve şekli değiştiğinde bile işi tek başına anlamak için insansı bir karakter programladılar. Güçlendirme-Öğrenme (RL) algoritması sayesinde bir makineye çocuk eğitir gibi giyme yetisi öğrettiler. Giysilerin hareketini tek bir hedefle uzun bir görev olarak programlamaktan ziyade araştırmacılar, gömleğin ön tarafını kavramak, gömleğin alt kısmını el ile kavramak, onu kafasından içeri doğru itmek gibi alt görevlere ayırdı. Bu ayrılan her bir alt işlem saatlerce simülasyon ve optimizasyon gerektirdiğinden dolayı uzun bir aşamadan sonra bu işlemlerle başa çıkmayı başardı.

Karmaşık motor becerileri ve taklit etme yeteneği bilgisayar animasyonu ve başarı ile ilgilidir. Makinenin değişen çevresel koşullara uyum sağlama yeteneği vererek, robotik çizgiyi ilerletmek için de kullanılabilir. Bu sayede teknoloji ile başarı eşdeğer şekilde ilerleyebilir.

Algoritmayı izleyerek daha net şekilde anlayabilirsiniz.

Keyifli okumalar ve izlemeler..

10
like
5
love
2
haha
1
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
semih09xdGizem BademTuğçe Açıkgözecrin çakarEnesKısmet Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
semih09xd
Üye

Tespit gibi tespit

Gizem Badem
Üye

Güzel

Tuğçe Açıkgöz
Üye

niceeu!

Tuğçe Açıkgöz
Üye

niceu

ecrin çakar
Üye

nice
good
Hem gülümsemek hem de şaşırmak güzel oldu.
Bizim hep yaptığımızı başaramamış çok güldüm
Yaani bizim basitçe yaptıklarımızı robotlar yapamıyor mu ilginç mis açıkçası..
Pek bir şey anlamadım desem ayıp olur mu?