Amerikalılar bizdeki Van Gölü Canavarı’nın kardeşi olan Loch Ness Gölü Canavarı’nın varlığına inanmıyor.

Uzaylıların ise muhtemelen evrenin derinliklerinde bir yerlerde olduğunu ama yeryüzüne inmediklerini düşünüyorlar. Amerikalılar için öyle bir mitolojik yaratık var ki, diğer tüm şehir efsanelerinden farklı bir yeri var. Adı Sasquatch, bizim bildiğimiz adıyla Kocaayak (Bigfoot). Var olduğu kanıtlanamayan, ancak var olduğuna dair şüpheler uyandıran yaratıklara kriptid (cryptid) diyoruz. Kocaayak, kriptidler içerisinde varlığına en çok inanılan yaratıktır. Bu yazıda Kocaayak’ın varlığını iddia edenlerin öne sürdüğü 3 madde ile yokluğunu iddia edenlerin öne sürdüğü 3 maddeyi tartışacağız.

Kocaayak hakkında elde yeterince sağlam kanıtlar bulunmuyor. Ancak bol sayıda işaret ve görgü tanığı mevcut. İşte öğrendiğimiz zaman “hmm demek öyle” deyip düşünceye gark olduğumuz üç madde:

·        Patterson-Gimlin Kaydı

 

Görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok. Konuşmuyorum, çünkü görüyorsunuz. Mük-kem-mel! Vay şöyle olmuş böyle olmuş konuşmam. Kesin. Çekimin çözünürlüğü 1920×1080 mi desem, 4K mı desem, Hubble Teleskobu mu desem bilemedim. Kayıtta belli belirsiz yürüyen büyük maymunlara benzer siyah bir canlı görüyoruz. Yürüyüşü maymundan çok insanı andırıyor. Kostüm giymiş bir insan olabilir mi? Elbette olabilir. Zaten aksini düşünmek abes olur da objektif olmak için uzatıyoruz işte.

Önemli nokta şu ki, bu kayıt tam da Maymunlar Cehennemi filmlerinin gösterime girdiği dönemde bir çift amatör tarafından çekildi. O dönemde filmlerin etkisiyle insansı maymunlar çok popülerdi.

·        Sözlü Gelenek

Günümüz modern insanları Kocaayak’ı her zaman görebileceğimizi söylüyor. Bırakalım söylesinler. Herkes bir şey söyleyebilir. Asıl şaşırtıcı bilgiler Yerli Amerikan sözlü geleneğinden geliyor. Amerika yerlilerinin sözlü geleneğinde ormanda kıllı ve büyük bir adamın yaşadığına dair çok fazla şey söylenmiş. Hal böyle olunca bu söylentilerin de bir dayanağı olması gerektiğini düşünmemek elde değil.

·        İzler

Diğer kriptid yaratıkların aksine Kocaayak Amerika kıtasının her tarafında ayak izleri bırakıyor. Bugüne dek 900’den fazla ayak izi keşfedildi. Sasquatch: Efsane Bilimle Buluşuyor adlı kitabında primatolog Jeff Meldrum ayak izlerinin en akla yatkın haritasını bir çan eğrisi ile gösteriyor. Ayak izlerinin büyük bölümü yaklaşık 40 cm uzunluğunda.

Kocaayak Nedir Kardeşim Bırakın Bu Ayakları

·       Üzülerek söylemek gerekirse Kocaayak diye bir şey yok.

Sorun şu ki, bahsedilenler delil gibi gözükebilir. Fakat bu donelerle hiçbir şeyi kanıtlayamıyoruz. Yıllar boyunca birçok ayak izi bulunmuş bulunmasına ama ortada çok büyük ayak izi sahtekarlığı da dönüyor. Baş sahtekarımız Ray Wallace, 50 yıl boyunca yapay ayaklarla her yerde ayak izi oluşturarak iyi niyetli Kocaayak avcılarına sahte umut aşıladı. Elbette tek Kocaayak sahtekarı Wallace değildi. Keşfedilen ayak izleri çok sayıda olsa bile, ayak izleri kusursuz ve tekdüze halde.

·        Fosil Kayıtları

Bazı Kocaayak meraklıları Kocaayak’ın atası olduğunu iddia ettikleri iki ayak üzerinde durabilen Gigantopithecus adlı hayvanı işaret ediyor. Fakat burada da bazı problemler var. Gigantopithecus fosilleri Amerika kıtasında bulunmadı. Eğer Kocaayak’ların bir üreme popülasyonu olsaydı, fosil kayıtlarında mutlaka izleri bulunurdu.

·        Sağlam Kanıtlar

Modern araştırmacılar vahşi ormanlık alanlara nasıl gireceklerini ve orada yaşayan hayvanları nasıl gözlemleyeceklerini gayet iyi biliyorlar. Ama her nasılsa Kocaayak amatör araştırmacıların gözüne göründüğü halde bilimsel yöntemleri kullanan profesyonel araştırmacılara asla gözükmüyor. Aslında hiçbiri onu görmedi, onlar yalnızca Kocaayak denen yaratığın gerçek olmasını istiyor. Diyorlar ki keşke Kocaayak gerçek olsa biz de onun adamları olsak. Yıllar boyunca Kocaayak’a ait hiç DNA örneği, dışkı maddesi veya yuva bulunamadı. Yine de bu efsanevi canlıların var olduğunu hayal edenler olmaya devam edecek.

 

Kaynak

11
like
5
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
ErcanSERDAR ÖZDEMİRYusufTahoHalilCanyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat Siyli
Yazar

Ozan Sulu arkadaşın yorumu gerçekten çok güzeldi . 50 numara ayakkabı giyenler bir koca ayak sayılamaz mı ?

Çalı Kuşu
Yazar

Hubble Teleskobu benzetmesi oldu şimdi ama cık cık cık…Tebessümle okuduğum bir yaz olduğunu belirtmek isterim efendim…

Ercan
Üye

Kocaayak ne ayak

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

koca ayak mı? olablir de olmaya da olabılır ilginç

YusufTaho
Üye

Koca ayak varmıdır ya